Agresif Çocuklarla Başa Çıkma Yolları

agresif çocuklarla başa çıkma, agresif çocuklarla iletişim kurma, agresif çocukların davranışları

Çocuklarımız bizim hayattaki en değerli varlıklarımız olmasına rağmen bazen gerek koruma gerekse doğru davranışlar kazandırmak adına bizler bazı yanlışlar yaparak sinirli, öfkeli ve hırçın bireyler yetiştirebiliyoruz. Agresif çocuklar, kontrolsüz sinir patlamaları yaşayan, olumsuz duygularını kontrol etmeyi beceremeyen çocuklar olarak tanımlanabilir. Eğer ebeveyn tarafından doğru davranışlar sergilenmezse bu kontrolsüz davranışlar çocuklarımızda kalıcı hale gelerek; topluma uyum sağlayamayan iletişim sorunu yaşayan bireyler olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalabilirler. Burada küçük yaşlardan itibaren anne babanın davranışları çok önemlidir.

Anne ve Baba Davranışları Önemli

Daha bebeklik döneminde bireyler duygularını ve ihtiyaçlarını ifade etmek için gülme ya da ağlama gibi tepkiler verirler. Bu tepkilerin anne ve baba tarafından doğru algılanarak giderilmesi bebeğin gelecek yaşantısında duygusal ve sosyal açıdan sağlıklı bireyler olmasında çok etkili olacaktır. Anne ve baba davranışları çocuğun davranışlarında çok etkili olduğu için; anne ve babanın yaşadığı olumsuzluklar karşısında verdiği tepkiler çocuğun öfkeli ya da sakin olmasında çok etkili olacaktır. Anne ve baba, çocuklarının davranışlarını iyi gözlemlemeli ve hangi durumda nasıl tutumlar sergiledikleri takip edilmeli ki yaşanılan olumsuzluk karşısında, çocuğa nasıl yaklaşması gerektiği konusunda tedirginlik yaşamamalıdır.agresif çocuklarla başa çıkma, agresif çocuklarla iletişim kurma, agresif çocukların davranışları

Aile içerisinde mutlaka birlikte konulan ve tüm aile bireyleri tarafından uyulan kurallar olmalıdır.  Küçük yaşlardan itibaren iletişim becerileri üzerinde durulmalı, duyguların sadece kelimelerle değil davranışlarla da doğru olarak nasıl ifade edilebileceğine dair oyunlarla çocuklara beceriler kazandırılmalıdır. Kontrolsüz, öfkeyle yapılmış davranışlar kesinlikle ödüllendirilmemelidir. Bazen bebeğimizin ya da çocuğumuzun sergilediği yanlış bir davranış bizim hoşuma giderek gülümseye biliriz ki bunun sonucunda çocuk doğru bir davranış yaptığını düşünerek kalıcı hale getirebilir.

Agresif Çocuklar Yetiştirmemek İçin Kaçınılması Gerekenler

Çocuklarımızın duygu ve düşüncelerini doğru ifade etmelerini sağlamak ve bunun sonucunda agresif olmayan mutlu bireyler olmalarını sağlamak adına aşağıdaki davranışlardan kaçınılması gerekmektedir.

 • Çocuğa bağırmak
 • Çocuğun acını acıtmak
 • Çocuğu mahcup etmek
 • Etiketlemek
 • Korkutmak, tehdit etmek
 • Uygunsuz davranışlara hoşgörü göstermek

    Agresif Çocuklarla Başa Çıkma Yolları

Kısaca özetlemek gerekirse kendini kontrol edebilen, sinirlenmenin de insani duygulardan biri olduğunu kabul eden bireyler yetiştirebilmek için agresif çocukları sakinleştirmek adına aşağıdaki davranışların çocukların özelliklerine göre sergilenmesi iyi olacaktır.

 • Çocuğa değerli olduğunu her koşulda hissettirmek.
 • Olumlu ve güçlü olduğu yanların sık sık vurgulanması.
 • Konuşurken çocuğun gözlerine bakarak konuşulması, dinlendiğinin hissettirilmesi.
 • Kendini güvende hissedeceği ortamlar sağlayın.
 • Olumsuz duyguların olumlu duygular kadar normal olduğunu anlatın.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*