Anne Sütünü Artırmaya Destek Besinler

anne sütünü arttıran besinler, anne sütüne destek besinler, anne sütünü destekleyen besinler

Su: Su demek süt demek oluyor. Araştırmalar, su içmenin anne sütünü artırmada neredeyse hayati öneme sahip olduğunu söylemektedir. Yeterli miktarda su tüketimi demek, o kadar da süt üretimi anlamına geliyor. Uzmanlar, süt üretimi ne kalorili besinlere ne de çok yemeye bağlı olmadığını ancak bol bol su içmenin büyük ölçüde süt üretimini destekleyeceğini belirtmektedir. Ayrıca, emzirme dönemindeki annelerin en az 3 litre su içmesini önerilir.anne sütünü arttıran besinler, anne sütüne destek besinler, anne sütünü destekleyen besinler

Çemen Otu Tohumu: Anavatanı Yakın Doğu olan ve baklagiller familyasına ait olan çemen otu tohumunun anne sütünü artırmaya yardımcı olduğu söylenir. İçeriğinde bulunan steroidal yapıların, anne vücudunda süt üretimini sağlayan hormonların sentezini yükselttiği belirlenmiştir. Bunun yanısıra vitamin ve proten içeriği ile hem anne hem de bebek için besleyici özelliklere sahiptir. 2 hafta boyunca, sabah ve akşam, çorbalara karıştırarak ya da bal ile 1 tatlı kaşığı ölçüsünde tüketilebilirsiniz.

Malt Özü: Anne sütünü artırmada büyük öneme sahip olan malt özü alkolsüz bira şeklinde tüketilebilirsiniz. Sabah, öğle ve ya akşam bir kahve fincanı kadar içilmesi halinde, alkolsüz bira anne sütünü artırarak içeriğindeki B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sistemini koruyacaktır.

Anason: Anavatanı Doğu Akdeniz olan anason, tatlımsı tadı ile özgün kokusu içinde bulunan ‘anethol’ denilen yağdan gelmektedir. Anne sütünü artırıcı özelliğine ek olarak sakinleştirici, bebekte gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunları üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlendi.

Rezene: Tohumları protein ile yağ bakımından zengin bir besi dokuya sahip olan rezene, anne sütünü artırıcı özelliğiyle biliniyor. Bebeklerde iştah açtığı, gaz söktürdüğü ve sindirim problemlerine yardımcı olduğu araştırmalar sonucu ortaya konuldu.

Dereotu: Maydonozgiller familyasından anavatanı Asya olan dereotu, anne sütüne etki etmesi bakımından rezeneye benzemektedir. Süt üretiminin sağlandığı hormonların çalışmasına olumlu yönde katkı sağlıyor.

Isırganotu: Çeşitli sağlık sorunlarında destekleyici olarak kullanılan ısırgan, anne sütünü artırmada da etkisi büyüktür. Bileşiminde bulunan vitaminler, proteinler ile mineraller anne sütü için gereken temel elementleri içeriyor. Bunun dışında ısırganın bağışıklık sistemini uyarması ve yangı giderici özellikleri de annenin sağlığını desteklemesine yardımcı olur.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*