Araç Kullanmanın Önemi Nedir?

araç kullanımı, araç kullanmanın önemi nedir, istanbulda araç kullanımı

Son yıllar da özellikle de İstanbul da trafik kullanımı bir hayli arttı. Ülkemizin başlıca sorunların dan biri haline gelen trafik sorunları her geçen gün artmakta.

Trafikte araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Sürücü Belgesi ;

Öncelikle araç kullanımın da en önemli husus ehliyettir. Son zamanlar da gençlerin de araba öğrenme isteğinin artması üzerine trafik de kazalar bir hayli arttı bu konumda en önemli görev aile ye düşmektedir. Öğrenilmesi gereken yerler de araba kullanımı çocuklar veya gençlere öğretilmelidir ayrıca ehliyetsiz bir şekil de emniyetin izin vermediği yerlerde trafiğe çıkmasına aile tarafından yasak getirilmelidir.araç kullanımı, araç kullanmanın önemi nedir, istanbulda araç kullanımı

Alkol Alınması ;

Alkole kısaca trafik canavarı da diyebiliriz. Alkol alan insanların trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır emniyetin de bu konuda ciddi uygulamaları ve cezaları vardır. Trafikte kaza oranının yüksek olmasının en önemli nedeni dikkatsizliktir ve alkol dikkat dağıtan bir içecektir bu yüzden alkol kullandıktan sonra trafiğe çıkılmaması gerekir bu sadece ceza yememek yada ehliyeti kaptırmamak için olmamalıdır sonuçta bir insan sağlığı söz konusudur bu süreçte de alkollü araç kullanmamaya özen göstermeliyiz.

Bayram Arifesi ;

Ülkemiz de her geçen yıl bayram tatillerin de ölümler bir hayli artmaktadır özellikle de bayramların ilk ve son günleri kaza oranları bir hayli yüksek oluyor. Yapılan araştırmalar sonucu 14:00-16:00 saatleri arasın da oluyor emniyet genel müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre kazaların %52 lik kısmı bu saatler arasın da gerçekleşmiş. Daha sonra yapılan açıklama da ise en çok da kazanın yapı şekli virajlara yaklaşırken hızın düşürülmemesi olarak ilginç bir şekilde göze çarptı. Uzmanların yaptığı açıklama da basit sanılan ve tedbiri alınmayan kazaların yüzde olarak bir hayli yüksek olduğu söyleniyor.

Peki Kazalara Nasıl Tedbir Almalıyız ?

– Gidilecek yola çıkmadan önce arabanın bakımı yaptırılmalıdır.

– Arabanızın için de araç kullanırken dikkat dağıtacak şeyler ortadan kaldırılmalıdır.

– Ölüm oranlarını bir nebze azaltmak için emniyet kemerleri tüm arabadaki bireyler tarafından vurulmalıdır.

– Her iki saat sürüşten sonra on beş yirmi dakika ara vermek dikkat dağılmaması açısından önemlidir.

– Yolculuk halin de aracınız ile ilerlerken öndeki araç ile mesafenizi her zaman gerektiği düzeyde koruyun.

– Gece yolculuğunuz varsa kısa farları yolun durumuna göre uzun farları yakınız.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*