Besin Alerjisi ve İntoleransı Ne Demektir?

besin alerjisi, besin alerjisi nasıl anlaşılır, besin intoleransı ne demek

Besin alerjisi, kişinin bağışıklık sisteminin tükettiğiniz besinlerdeki bir maddeye verdiği tepki olarak tanımlanır. Öte yandan, gıda intoleransı, vücudun bilinmeyen mekanizmalar nedeniyle belirli gıdalar üzerinde beklenmedik bir etkisidir. Gıda intoleransları, bağışıklık sisteminden bağımsız olarak gelişir ve toplumda gıda alerjilerinden çok daha yaygındır. Gıda alerjileri genellikle protein açısından zengin gıdalarda görülür. Yemekten sonraki ilk 30 dakika içinde reaksiyonlar oluşmaya başlar.

Vücut gıda alerjilerine hemen tepki gösterse de bu durum zamanla intoleranslarla birlikte ortaya çıkar. Gıda intoleransı ile reaksiyon 24-72 saat içinde gerçekleşir. Gıda intoleransı ile vücut gıdaya değil, içindeki kimyasallara tepki verir.besin alerjisi, besin alerjisi nasıl anlaşılır, besin intoleransı ne demek

Hangi gıdalar gıda alerjisine neden olur?

Gıda alerjileri kişiden kişiye farklılık gösterse de en yaygın alerjiler şunlardır: inek sütü, yumurta, balık, yer fıstığı, fındık, ceviz, antep fıstığı, karides, kerevit, ıstakoz, yengeç, soya fasulyesi, buğday, baklagiller, susam, yaban mersini, çilek , domates, çikolata, ketçap, mayonez.

Tahıllara eklenen glüten proteini, alerjik bir gıdadır ve ayrıca işlenmiş gıdalarda sıklıkla bulunan bir katkı maddesidir. Birçok insanın glüten içeren yiyecekleri yiyemediğini duymuş olabilirsiniz. Bunun nedeni glüten intoleransı veya gıda alerjisidir.

İnek sütünde bulunan kazein proteini de alerjik ve kanserojendir. Özellikle çocuklarda daha sık görülen glüten alerjisi çok hassastır. Gluten içeren ekmekleri kesmek için kullandığınız bıçağın bile kullanımdan önce sıcak su ve sabunla yıkanması gerekir. Herhangi bir besine alerjiniz varsa, paketlenmiş bir ürün alacaksanız mutlaka ürün etiketini okumalısınız.

Yiyeceklere bağlı olarak ne gibi önlemler alınmalıdır?

İnek sütüne alerjisi olanlar… Taze, çiğ, pastörize süt tozu, süt kreması, keçi sütü başta olmak üzere diğer hayvan sütlerinden uzak durmalıdır. Ayrıca tereyağı, margarin, krema, hayvansal yağlar, yoğurt, puding, krema, sütlü tatlılar, peynir, krem   peynir, süzme peynir, peynir altı suyu, kazein, kazeinat, laktalbümin, laktalbumin fosfat, laktoglobulin, laktuloz, kefir, ekşi krema ve yoğurt . İnek sütü alerjisi gibi besinlerin tüketilmemesi tavsiye edilir.

Yumurta Alerjisi Olan Kişiler… Yumurta alerjisi olan kişiler kesinlikle yumurta içeren ve yumurta ile yapılan yiyecekleri yememelidir. Albümin, lizozim, mayonez, bebe bisküvisi gibi yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca ticari gıdalara eklenen bazı makarna türleri, kekler, şekerlemeler, çikolatalar ve lesitin ile tatlandırıcı olarak kullanılan bazı maddeler yumurta akı içerebilir ve tüketilmemelidir.

Gıda alerjiniz kalıcı mı?

İster yetişkinlikte ister çocuklukta olsun, gıda alerjileri iyileşme eğilimindedir. Bu nedenle alerjisi olan kişiler düzenli aralıklarla alerji testi yaptırmalıdır. Hastalar muayene edilir, egzersiz yapılır ve alerjinin düzelip düzelmediği görülür. Süt, yumurta, buğday ve soya gibi bazı alerjiler, genellikle yıllar içinde düzelen gıda alerjileridir. Bununla birlikte, bir alerjinin kaybolmasının bireysel olması normaldir. Diğer yaygın gıda alerjileri olan fındık, balık, karides, kerevit, ıstakoz ve yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri alerjilerinin çözülmesi daha zor veya nadirdir.

Diyetinizde gıda alerjileri veya gıda intoleranslarına karşı hassasiyetiniz varsa, güvenli tarafta olmak için; Etiketleri okuma, düzenli gıda alerjisi ve intolerans testleri yaptırma ve gıdaları yediğinizde vücudunuzun tepkilerini ve tepkilerini yakından takip etme alışkanlığı geliştirmelisiniz.

Yiyecek tükettiğinizde; Şişkinlik, şişkinlik, ishal, deri döküntüleri, nefes almada zorluk gibi sorunlar yaşıyorsanız bu besine sadık kalmalısınız. Aynı yemeği her yediğinizde aynı tepkileri yaşıyorsanız bunun bir sorun olduğunu bilmeli ve gerekli testler için doktorunuza başvurmalısınız.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*