BİNA GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

bina güvenliği yönetmeliği, bina güvenliği yönetmeliği ne işe yarar, bina güvenliği yönetmeliği nedir

Her çalışanın iş yerinde kendini güvende hissetmesine ihtiyacı vardır. Bunu kimi zaman iş verenler sağlar ama sağlamayan yerlerde çalışanların da mağdur olmaması için bina güvenliği yönetmeliği yürürlülüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre binalarda bulunması gereken asgari sağlık ve güvenlik şartları belirtilmiştir.bina güvenliği yönetmeliği, bina güvenliği yönetmeliği ne işe yarar, bina güvenliği yönetmeliği nedir

Yönetmelik 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamına giren tüm iş yerleri için geçerlidir. İş veren çalışanlarının sağlık ve güvenliğini korumakla yükümlüdür. Binalarda acil çıkış noktaları bulunmalı ve bu kapılar her zaman kullanılabilir durumda olmalıdır. İş yeri hijyenik bir ortam olmalı ve temizliği belirli aralıklarla yapılmalıdır. Herhangi bir olay karşısında meydana gelebilecek durumlarda kullanılacak olan araç ve gereçlerin periyodik bakım ve onarımı yapılmalıdır. İş yerlerinde aydınlatma, havalandırma ve termal konfor yeterli düzeyde olmalıdır. İş yeri ortamının düzeni acil durumlarda aksilik yaratmayacak şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Eğer iş yerinde çalışanların barınması gibi durumlar mevcut ise, tüm ihtiyaçları karşılanmalı, ortam yaşamalarına uygun olmalıdır. Çalışanlar eğitim almalı ve ne zaman hangi olay karşısında ne yapacakları konusunda bilgilendirilmelidir. Acil çıkış kapıları doğrudan güvenli bir yere ulaşmak zorundadır, aksi taktirde varlığı bir anlam ifade etmez. İş yerinin güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için önceden acil durum planları hazırlanmalıdır. Bu planlar iş yeri ortamının yenilenmesi gibi durumlarda tekrar gözden geçirilmelidir. Çalışanlar yangın söndürme ekipmanlarını nasıl kullanacakları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ayrıca kendilerine ilk yardım eğitimi verilmelidir. Unutmayın ki ambulansın gecikme ihtimalinin olduğu durumlarda ilk yardım hayat kurtarır. Boğucu ve zehirli gaz tehlikesine karşı havalandırma bulundurulmalıdır. Tüm bunlar bina güvenliği yönetmeliği kapsamındaki içeriklerdir.

Tüm bunların yanında ,çalışanların sağlıklı ve rahat beslenebilmesi de düşünülmüştür. Yemek yenilen ortamlar konforlu ve hijyenik olmalıdır. Tüketilen besinler sağlığa zarar vermeyecek olup, kontrollerden geçmiş olmalıdır. Çalışanların iş sırasında giyecekleri kıyafetler de önemlidir. Bedenlerini rahatsız etmeyecek şekilde düzenlenip sağlıklarına zarar vermemelidir. Yapılacak işe göre kıyafet gerekli donanımlarla tamamlanmalıdır. Bir inşaat işçisinin kasket takması gibi bir durum donanımın tamamlanması anlamına gelir. Görüldüğü gibi bina güvenliği yönetmeliği tam olarak uygulandığında çalışanların canı tehlike altında olmaz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*