Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

boyun fıtığı, bel fıtığı, bel fıtığı tedavisi, boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı hastalığı; boyunda bulunan 7 adet boyun fıtığı sorununun yaşandığı omurların yapısında meydana gelen sorunlar nedeniyle, omurilik içerisinden geçen sinirlerin işlevini yerine getirememesine neden olmaktadır. Boyun fıtığı ağrısı çok şiddetli olup, hastaların günlük yaşamına devam edebilmesini neredeyse imkansız hale getirir. Boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri ile önemli ölçüde iyileştirilebilse de, hastalığın ilerleyen aşamalarında boyun fıtığı ameliyatları kaçınılmaz hale gelmektedir. Boyun fıtığı ameliyatı gerektirecek kadar ciddi sorunlar, istatistiksel olarak hastaların %5′inde görülmektedir.boyun fıtığı, bel fıtığı, bel fıtığı tedavisi, boyun fıtığı tedavisi

Boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri ile iyileştirilebilmesi için hastanın, boyun fıtığı ağrısı çekmeye başladığında vakit kaybetmeden hastaneye başvurması gerekir. Boyun fıtığı belirtilerinin sadece boyun fıtığı ağrısı gibi şikâyetlere neden olmamasından ötürü birçok hasta, neden boyun fıtığı olduğunu anlayamamaktadır. Çünkü sol boyun fıtığı sorunu olan kişilerin sol bacak ya da kolunda problem yaşanabildiğinden, hasta kol ve bacağında hissettiği acının aslında boyun fıtığı ağrısı olduğunu anlayamaz. Boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri düzenli bir şekilde uygulanarak, kişiden kişiye değişmek ile beraber genel olarak birkaç hafta gibi kısa süre içerisinde büyük ölçüde iyileştirilebilinir. Hastanın şikâyetinin ilerleyişine göre boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri için gelişmiş aletler gerekebileceği gibi, kişinin evde tek başına uygulayabileceği egzersizler ile de şikâyetlerin büyük ölçüde azalması sağlanabilir. Bu aşamada hastanın hangi boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri ile tedavi edileceğine uzman bir hekim karar vermelidir. Böylece boyun omurunda görülen soruna göre doğru boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri uygulanarak, zaten kötü durumda olan omurun daha da zedelenmesi engellenmiş olur.

Boyun fıtığı ağrısı şiddetine göre hekim, hastanın biran önce boyun fıtığı ameliyatı geçirmesine karar verebilir. Bunun nedeni; kişinin geçirdiği boyun fıtığı ağrısı yüzünden büyük acı çekmesinin engellenmesi olabileceği gibi, kol veya bacakta felç oluşması ihtimalinin engellenmesi sebebiyle de olabilir. Birçok hasta erken aşamada teşhis konan hastalığını, ortopedik boyun fıtığı yastıkları kullanarak da çözebilmektedir. Bu boyun fıtığı yastıkları ile uyuyarak sorunun sebebi olan omurların doğal formuna kavuşması sağlanabilir. Kuşkusuz bu tür uygulamalar için öncelikle hekim onayı gerekmektedir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*