Bulaşıcı Hastalıklara Dikkat

bulaşıcı hastalıklardan korunma, bulaşıcı hastalıklardan nasıl korunur, bulaşıcı hastalıkların nedeni

Hastalıkların bulaşıcı olması ülke çapında sorun arz eder. Bunun sebebi de ölüm riski taşıyan hastalıkların bulaşıcı olması ve çevreye dağılması ülke çapında krize yol açabilecek bir durumdur. Hastalığın mikrop yolu ile dağılmasına ve bu tarz hastalık olmasına, bulaşıcı hastalık denilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar birçok farklı yol ile başka bir bedene geçebilir. Buna en etkili olan ve insanlar arasında hastalığın dağılmasını sağlayan da hava yolu ile bulaşan hastalık çeşitleridir.bulaşıcı hastalıklardan korunma, bulaşıcı hastalıklardan nasıl korunur, bulaşıcı hastalıkların nedeni

Hava Yolu İle Bulaşan Hastalıklar

Birçok hastalığın hava yolu ile bulaşması mümkündür. Hava yolu ile bulaşan hastalıklar arasında en belirginleri;

  • Grip
  • Nezle
  • Kabakulak
  • Boğmaca
  • Verem
  • Kızamık
  • Kızıl
  • Kızamıkçık

Grip: Virüslerde en ileride olan ve solunum sistemini tutmaya yarayan çok bulaşıcı bir hastalık çeşididir. Ateşlenme, halsizlik, soğuk ter, kas ağrıları ve şiddetli öksürük gibi belirtileri bulunmaktadır ve ansızın başlayabilir.

Nezle: Genellik burun boşluğunda ve solunum yollarında iltihaplanıp sıvı salınmasına nezle denmektedir. Soğuk algınlığından dolayı ileri gelen ve burunda başlayabilen bir hastalıktır. Bulaşıcı hastalıklar arasında yerini alır.

Kabakulak: Bir virüsten ileri gelebilecek mikrobik ve bulaşıcı olma ihtimali yüksek bir hastalıktır. Kulağın önünde bulunan ve kulak altı tükürük bezleri bu virüsün etkisi ile iltihaplanarak şişmesi, bu hastalığa kabakulak adını vermesinin sebebi olmuştur.

Boğmaca: Bu hastalık türü, öksürük şeklinde gelir ve her öksürüğün ardından mukoza parçaları dışarı çıkar. Bazen de beslenme yetersizliğine yol açacak kusmalara neden olur. Genellikle çocuklar arasında görülür ve 2 çocuğun ufak bir teması sonucunda bile bulaşabilecek hastalıklar arasındadır.

Verem: Yüzyıllar boyunca ölüm nedenleri arasında en baş sıraları almış ve bulaşıcı hastalık olarak tehlikeli bir hastalıktır. Hava yolu ile bulaşabilecek hastalıklar arasında en tehlikelisi ve en önemlisidir.

Kızamık: Özellikle de çocukluk çağlarında sıkça karşılaşabilecek ve son derece bulaşıcı olan hastalıklar arasındadır. Vücuda mikrop girdikten yaklaşık 2 hafta gibi bir süre zarfından sonra belirtileri görülmeye başlanır.

Kızamıkçık: Kızamığa göre daha çok açık renkli döküntüler ile kendini gösterebilen bir hastalıktır. Hafif ve tehlikesiz olduğu için kızamığa göre kızamıkçık adı verilen hastalıktır. Yüzde ve vücudun bazı bölgelerinde pembe renkli lekeler belirir.

Sadece hava yolları değil temas yöntemleri arasında da riskli bulaşıcı hastalıklar bulunmaktadır. Temas ile bulaşabilecek hastalıklar arasında da ilk sırayı alan AİDS hastalığıdır ve ölümcül sonuçları bulunmaktadır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*