Çiğneme fonksiyonu bir implant ile geri kazanabılabilir!

implant yapımı, implantın faydası nedir, implant nasıl yapılır

Eksik dişler sadece estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme neden olmakla kalmaz, aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu da etkiler ve genel sağlığı olumsuz etkiler. Bu dezavantajların giderilmesinde rol oynayan implantlar önemli faydalar sağlar.

Hemen hemen herkes, hayatında her ne sebeple olursa olsun diş kaybı yaşar. Bazı durumlarda bu eksiklikler tamamen dişsizliğe kadar gidebilir ve ağızda hiçbir doğal dişin kalmadığı durumlara yol açabilir. Ağızdaki dişler sadece estetik açıdan değil aynı zamanda çiğneme işlevini de sağlamakta ve konuşmaya yardımcı olmaktadır. İmplantlar bu kriterleri karşılamak için gereklidir.implant yapımı, implantın faydası nedir, implant nasıl yapılır

İmplantın avantajlarından biri de eksik dişlerin restorasyonu sırasında başka dişlerin tedavisine gerek olmamasıdır. Yani eksik bir dişi gidermek için eksik dişin önünde veya arkasında diş kesmeye ve köprü yapmaya gerek yoktur. Ayrıca implant yerleştirildikten sonra çekilen dişin bulunduğu çene kemiği bölgesindeki kemik erimesi durur. İmplantlar diş gibi bölgelere etki ederek gelen çiğneme basıncını doğrudan çene kemiğine ileterek bu kemiğe bir nevi masaj etkisi yaratır. Öte yandan masaj, kan dolaşımını ve doku beslenmesini iyileştirdiği için bu bölgedeki kemik erimesini durdurur.

İmplant oluşabilecek profil kusurlarını önler

Dişlek ağızlarda alt ve üst çeneler belli bir yükseklik ve büyüklükte kapatılır. Diş kaybı çok uzun süre ertelenirse, kaybedilen dişin önündeki ve arkasındaki dişler çekim alanına doğru hareket eder, bu nedenle hastanın normal ısırık boyutu küçülmeye ve değişmeye başlar, sonunda bir miktar ısırık ve eklem oluşur. bozukluklar. İmplantların yerinde ve zamanında yerleştirildiği durumlarda kapanma kaybından dolayı dikey boyut kaybı önlenir. Bu hem hastaya iskelet konforu sağlar hem de dikey boyut kaybından dolayı yüzde oluşabilecek profil bozukluklarını önler.

Çiğneme fonksiyonlarının% 85’ini geri yükler

Çiğneme fonksiyonunun …’i azı dişleri arasındaki dişlerde gerçekleşir. Bu, alt çenede 12 ve üst çenede 12 olmak üzere 24 dişi işaretler. Alt ve üst çenede dişi olmayan hastalarımızda 6 üst ve 6 alt bölge olmak üzere toplam 12 implant, hastalarımızın çiğneme fonksiyonunun …’i ağızda kalan implante edilebilir köprüler ile hastalarımıza geri dönmektedir. Doğal dişlerini beğeniyorum ve büyütüyoruz.

İmplant ömrü insan yaşamına rakip

Ağza yerleştirilen bir implant, sahibine uzun yıllar hizmet eder ve önce doktor sonra da hastanın tüm protokollere uyması koşuluyla nadiren sorunlara neden olur. Tıpkı yeni ve pahalı bir araba alırken olduğu gibi, düzenli olarak servise gidip tamir ettiriyoruz, garanti kapsamındayken implantı taktıktan sonra düzenli olarak doktorumuza gitmeli, bakım ve muayenelerini yapmalıyız. Araç garantisi belirli bir süre için geçerli olsa bile, sistemik hastalıkların olmadığı, düzenli ağız bakımı ve düzenli kontrollerin olmadığı durumlarda implantın ömrü insan hayatı ile yarışır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*