Çikolata Hakkında Bilinmesi Gerekenler

çikolata hakkında bilinmesi gereken noktalar, çikolatanın faydaları, çikolatanın etkileri

Birçok kişinin bu hayatta en sevdiği yiyecek çikolatadır. Çikolata tatlı sınıfında değil başlı başına bir sınıf olarak kabul edilmektedir. Bu noktada çikolata hakkında bilinmesi gereken bazı hususları inceleyeceğiz.

  • İlk ortaya çıkışı Kristof Kolomb ve arkadaşlarına kadar dayanmaktadır. Kolomb ve arkadaşları keşif esnasında kakao çekirdekleri bulup bu çekirdekleri İspanyol kral ve kraliçesine götürüyor. Bu sayede de çikolatanın en önemli hammaddesi bulunmuş olunuyor. Fakat birçok arkeolog da milattan önce 600 yılında dahi kakao izlerine rastlandığı ve bu kakaoların sürahilerde dahi olması sebebiyle kakaonun eritilerek çikolatanın çok daha önceden bulunduğunu tahmin ediyorlar.çikolata hakkında bilinmesi gereken noktalar, çikolatanın faydaları, çikolatanın etkileri
  • Sadece 450 gram çikolata için 400 adet kakao çekirdeği lazım yani çikolata aslında yapılması oldukça zahmetli bir besin.
  • Bir damla çikolata dahi sizi 50 metre yürütecek enerjiyi verir. Bu sebeple kendinizi enerjik olarak bitik hissettiğiniz bir anda çikolata yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yine küçük yaşlardaki çocukların çok fazla çikolata yemesi hiperaktiviteye yol açıyor.
  • Birçok kişi fazla çikolata yemenin dişlere zararı olduğunu düşünse de durum tam tersidir. Çikolata anti-bakteriyeldir bu sebeple de dişin çürümesine karşı korumaktadır. Bunun yanı sıra yine bitter çikolata tüketmek kalp krizi riskini %33 azaltırken aynı zamanda da tansiyonu da düşürmektedir.
  • Beyaz çikolata teknik olarak çikolata değildir. Çünkü beyaz çikolata içerisinde ne kakao ne de kakao yağı bulunmaktadır. Bu sebeple de ismi çikolata olarak geçse de çikolata olarak kabul edilmez. Bunun yanı sıra bitter çikolatalarda diğer çikolatalara oranla fazla kakao ve tam tersi daha az şeker olduğu için de sütlü çikolatalara göre daha sağlıklıdır.
  • Birçok kişi çikolataları buzdolabına koysa bile bu oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü buzdolabı kuru ve serin yerlerde saklanması gereken bir besindir.
  • Çikolatanın mutluluk salgıladığı ise bir gerçek. Bu sebeple de depresyondaki kişiler daha çok çikolata tüketiyor. Çikolata endorfin hormonu sağlar ve bu da mutluluk verir.
  • M&M ve Bonibon gibi günümüze kadar gelmiş çikolatalar da 2.Dünya Savaşı’nda askerlerin erimeyen çikolata yemesi için yapılmış.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*