Çocuklarda Kalp Hastalıkları ve Ailelerin Rolü

çocuk kalp hastalıkları, çocuk kalp hastalıklarında tedavi, kalp hastalığı olan çocukların tedavisi

Ailelerin fark ettiği belirtiler nelerdir?

Bir çocuğun kalp hastalığı ciddi kalp sorunlarına neden olmuyorsa aileler bunu fark etmeyebilir. Bu çocuklarda iskemik kalp hastalığı teşhisi, şüphelenilmesi durumunda ilgili hekim tarafından sevk edilen bir pediatrik kardiyolog tarafından muayene edildikten sonra yapılır. Bir çocuğun kalp hastalığı, kalp işlevine müdahale ederse, ebeveynler çocukta bazı bulgular fark edebilir. Bunlar hızlı ve yorucu nefes alma, emerken yorgunluk, terleme, bayılma, morarma ve karın ve göğüste aşırı nefes almayı içerir.

olabilir. Aslında bu tablo ebeveynler için çok önemli bir uyarıdır. Bu semptomlardan herhangi birini bulursanız, hemen doktorunuza görünmelisiniz.çocuk kalp hastalıkları, çocuk kalp hastalıklarında tedavi, kalp hastalığı olan çocukların tedavisi

Kalpteki Delikler Zamanla Kapanabilir Mi?

Kalp odalarındaki her delikten bahsedemesek de bazı delikler zamanla kapanabilir. Örneğin, kalbin alt odaları arasındaki küçük açıklıkların neredeyse yarısı yaşamın ilk yılında kendiliğinden kapanabilir. Yenidoğan döneminde ve çocukluk döneminde sorun yaratan kalpteki delikler, kalbe giren ve çıkan ters vasküler yapılardır. Kapak yokluğunda veya yokluğunda hastalığın kendiliğinden iyileşmesi imkansızdır.

Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Yetişkinlerde koroner arter hastalığını önlemek için her anne ve babanın çocuklarının beslenme ve yaşam tarzına erken yaşlardan itibaren dikkat etmesi önemlidir. Damak tadımızı belirleyen en önemli faktör aslında annelerimizdir. Hepimiz annemizin yemeğinin tadı başka hiçbir yerde olmadığını söylüyoruz. Bu nedenle annelerin bebeklerini ne besleyeceklerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Aşırı kalori, yağlı ve doğal olmayan besinler yaşlılarda erken sorunlara neden olabilir. Bu nedenle Akdeniz diyeti ile çocukların zevkinin temelleri erken yaşlardan itibaren atılmalı ve böylece yaşlılıkta ortaya çıkabilecek koroner kalp hastalıklarından korunma sağlanmalıdır.

Spor yapabilirler mi?

Koroner arter hastalığı teşhisi konan çocuklarda babaların ve annelerin en çok ilgilendikleri sorulardan biri de şu: “Çocuğum gelecekteki yaşamında spor yapabilecek mi?” Bu sorunun cevabı büyük olasılıkla olumludur. Bu nedenle ailelerin genellikle endişelenecek bir şeyleri yoktur. Doğuştan kalp hastalığı olan çocuklarda aileler, doğal koruyucu refleksler ve içgüdüler kullanarak çocuklarının egzersiz yapmasını engelleyebilir. Ancak bu çocuklar herkes gibi spor yapabilirler. Bazıları (sadece küçük ve sorunsuz bir deliği olanlar) profesyonel sporcular bile olabilir. Koroner arter hastalığı olan çocuklarda sporun tamamen yasak olduğu durumların son derece nadir olduğunu söyleyebiliriz. Bazı durumlarda, çocuğun kalp hastalığının türüne ve ciddiyetine bağlı olarak, pediatrik kardiyologların çocuğun nasıl ve hangi sporu yapabileceğine bazı muayenelerden sonra karar vermesi en iyisidir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*