Çocuklarda Özgüven Oluşturma

Çocuklarda özgüven oluşturma, çocuklarda özgüven, özgüven oluşturma

Çocukların gelecek hayatlarında daha başarılı olmaları ve kendilerini daha iyi bir şekilde toplum içinde ifade edebilmeleri özgüvenlerine bağlıdır. Kendine güveni oluşmamış bir çocuk geleceğin yetişkini olduğundan, bu çağa eriştiğinde kendine güveni olmayan bir yetişkin birey halini alacaktır. Bu da özellikle ergenlik döneminin başlaması ile birlikte birçok sosyal ve bireysel anlamda sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Özgüveni eksik olan çocuklar ergenlik dönemi ile birlikte psikolojik açıdan sorunlu bir evreye girecektir. Sancılı zamanlar yaşanmaması için henüz küçükken çocuklara özgüven kazandırılmalıdır. Bunu yapabilmenin birkaç basit ve etkili yol vardır. Çocuk ilk sosyal etkileşimini anne-babası ile yaptığından ona özgüven kazandırmak da elbette ailesinin görevidir. Özgüven kazandırmaları yollarına baktığımızda şu basit ama etkili yöntemleri görmekteyiz.Çocuklarda özgüven oluşturma, çocuklarda özgüven, özgüven oluşturma

Koşulsuz sevmek ve güvenmek: Çocuğunuz kötü bir şey yaptığında cezalandırıyor, iyi bir şey yaptığında ödüllendiriyorsanız bu güzel bir davranıştır. Ancak ölçüsü kaçırılmamalıdır. Çocuk kötü bir şey yaptığında (yaramazlık vb.) “seni böyle davrandığın için sevmeyeceğim, böyle yaparsan sana değer vermem vb.” şeklindeki sözlü uyarılardan sakının. Bu durumun tersi olarak da çocuğunuz iyi bir şey yaptığında “bunu yaptığın için seni seveceğim, böyle davranman sen sevmemi sağlıyor” şeklindeki diyaloglardan da kaçının. Bu her iki diyalog da çocuğunuza onu bazı şartlara bağlı olarak sevdiğinizi gösterir. Şayet ergenlik ve yetişkinlik çağına erdiğinde sizin onu sevme koşullarınızı bir başkası sağlar ise sizin ile olan iletişimini kesecek ve ona değer veren başka birine bağlanacaktır. Çocuğunuza onu herhangi bir koşul olmaksızın sevdiğinizi gösterin. Elbette yaptığı iyi davranışları ödüllendirin, kötü olanları küçük cezalar ile cezalandırın. Ancak asla ona sevme sebebiniz olduğunu göstermeyin.

Dikkatli dinleyin, bazı sınırlar koyun ve risk almasına izin verin: Çocuğunuz ile sıkı bir ilişki içinde olun. Onun ile konuşurken gerçekten sadece onunla konuşuyor olun. Tüm dikkatiniz ile anlattıklarını dinleyin ve yeri geldikçe onun anlattıklarına birkaç kelimeyle de olsa bir şeyler katın. Sorular soruyor ise sanki karşınızda çocuğunuz değil de anne-babanız, patronunuz varmış gibi ciddi cevaplar verin. Çocuğunuzun davranışlarını düzenlemek üzere bazı kurallar belirleyin ve o kurallara uymadığında uyarmaktan çekinmeyin. Böyle yaparsanız onun davranışlarının sabit olmasını sağlarsınız ve ne yapacağına kesin karar veriyor olmak özgüven oluşmasını tetikleyecektir. Özgüven oluşmasının en güzel yanı ise çocuğunuzun küçük riskler almasına izin vermenizdir. Örneğin; çocuğunuz daha önce hiç yemediği bir yemeği yemek istiyor, bırakın yesin. Çocuğunuz artık dört tekerlekli bisiklet yerine iki tekerlikli bisiklet sürmek istiyorsa bırakın denesin. Başlarda biraz yardımcı olup bisikleti sürmeye alışması için destek olabilirsiniz. Ancak en güzeli sadece ona sözlü olarak destek vermenizdir. Dört tekerlekli bisikletten iki tekerlekli bisiklete geçmek ve onu sürmek istiyorsa düşse dahi izin verin. Şayet kendini çok kötü bir biçimde yaralamayacak küçük kazalar atlatacak ise bırakın çocuğunuz bisikletten düşsün. Her düştüğünde hatalarını görecek ve bir dahaki sefere aynı hatayı yapmayıp adım adım başarıya ulaşacaktır ve en sonunda iki tekerlikli bisikleti sorunsuz bir şekilde sürmeye başladığında kendine olan güveni artacaktır. Çok basit bir örnek gibi görünebilir ancak çocuğunuz hayatı boyunca karşısına çıkan zorlukları bisiklet sürmeyi öğreniyormuş gibi üstesinden gelmeye çalışacaktır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*