Çocuklarda unutkanlığın nedenleri nelerdir?

çocuklarda unutkanlığın nedeni, çocuklarda unutkanlık nedenleri, çocuklar neden unutur

Çocuklarda unutkanlığın birçok nedeni vardır. Bu sebeplerden bazıları biyolojik, diğerleri psikolojik veya psikiyatriktir. Unutkanlık; Vitamin eksikliği ve nörolojik problemler gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Çocuklarda unutkanlığın psikolojik veya psikiyatrik nedenleri düşünüldüğünde çocukluk çağı depresyonu, ergenlik, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olduğu bilinmektedir.çocuklarda unutkanlığın nedeni, çocuklarda unutkanlık nedenleri, çocuklar neden unutur

Unutkan çocuklar için ne yapılmalı?

Her çocuk unutkanlık yaşayabilir ama bu unutkanlığın sıklığı çok önemlidir. Aileler, çocuklarının yaşıtlarına göre daha unutkan olduğunu düşünüyorlarsa öncelikle bir çocuk doktoruna başvurmalıdırlar. Çocuk doktoru gerekli teknikleri ve testleri isteyecektir. Doktor gerekli görürse çocuk nöroloğuna yönlendirebilir. Tüm bu değerlendirmelerin yapıldığı ve sonuçların iyi olduğu görülmektedir. Bu duruma rağmen çocuğun unutkanlığının devam ettiği durumlarda ailelerin mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristine veya bir çocuk ve ergen psikoloğuna başvurmaları gerekmektedir.

Çocuklarda unutkanlık tedavisi

Biyolojik sorunlar çözülmüş olsa da, aşırı unutkan olmayan çocukların unutkanlıklarının nedeninin psikolojik olduğu düşünülebilir. Unutkanlık tedavileri psikolojik nedenlerine göre sıralanmıştır:

Depresyon: Depresif ruh hali, düşük enerji, direnç, günlük aktivitelerini yapamama, öfke, kendine bakamama, zevk aldığı aktiviteleri yapamama, sosyal aktivitede azalma, unutkanlık ve işe yaramazlık olan çocuklar düşünülebilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa en kısa zamanda bir çocuk ve ergen psikiyatristi veya bir çocuk ve ergen psikoloğundan randevu almalısınız. Bu durumda bazı kriterlere göre çocuğa uygun bir tedavi planı hazırlanır.

Ergenlik: Bu dönem genellikle 11-12 yaş olmakla birlikte çocuğa göre değişir. Çoğu çocuk, bu ergenlik döneminde, arkadaşlarıyla kurdukları ilişkilere, aileleriyle olan ilişkilerden daha fazla değer verir. Aileler çoğu zaman onların söylediklerini dinlemezler, dikkat etmezler ve dikkat etmezler. Bu nedenle ailelerin çoğu zaman söylediklerini unuttukları görülmektedir. Ergenlik döneminde bu durumun belirli sınırlar içinde normal olduğu genel olarak kabul edilir ancak aile ilişkilerinde aşırı anlaşmazlıklar, anlaşmazlıklar ve anlaşmazlıklar ortaya çıkarsa bir uzmana danışmalısınız.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), unutkanlığın nedenleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Konsantrasyon güçlüğü, okul mazeretleri, hızlı sinirlilik, unutkanlık, eşya kaybı, aşırı hareketlilik, dikkatsizlik hataları, sakarlık gibi belirtiler görüldüğünde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’ndan (DEHB) şüphelenilir. Bir çocukta unutkanlığa ek olarak bu belirtiler de görülüyorsa mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristinden yardım alınması gerekir. Çocuk ve ergen psikiyatristi çocuğa uygun tedaviyi reçete edecektir.

Aileler unutkan çocuklara nasıl yardımcı olabilir?

Anne ve babalar, çocuklarının koşulsuz sevgisini ve koşulsuz kabulünü deneyimlemelidir. Çocuklarla ilişkilerinin temelinde güven olmalıdır. Çocuk depresyondaysa, yanında olduğunu göstermek, çocuğu olduğu gibi hissettirmek, ne kadar değerli olduğunu söylemek gibi yöntemler çocuklara yardımcı olabilir. Ergen çocuklar için kurallar belirlenmeli ve ortak anlaşmalar yapılmalıdır. Kurallara uyulmaması durumunda çocuğun üstleneceği sorumluluklar bile önceden belirlenmelidir. Aileler, ergenlik çağındaki çocukların da şefkate ihtiyaç duyduğunun ve anne-baba ile çocuklar arasında şefkatli bir ilişkinin sağlıklı olamayacağının bilincinde olmalıdır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar için tedavinin yanı sıra spor ve tiyatro sanatlarına yönlendirme de destekleyici yöntemlerden biridir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*