Diş eti çekilmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar

Diş eti çekilmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar
Diş eti hastalığı olan insanların merak ettiği bir sorudur bu. Diş eti çekilmesi tedavisinde kullanılan ilaçları öğrenmek isteyerek, bu ilaçların yan etkilerini ya da bu ilaçlara karşı alerjileri olup olmadığını öğrenmek isteyebilirler.

Diş eti hastalıkları, önlenebilen aynı zamanda kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Diş eti hastalığında hastalığın önlenmesi ve gelişim sürecinin başlaması için öncelikli iş kişinin kendine düşmektedir. Diş eti temizliğine, ağız ve diş bakımına özen göstermeli asitli içeceklerden ve sigara benzeri tütün ürünlerinden uzak durması gerekmektedir.

Diş eti hastalığının erken teşhis edildiği durumlarda dental diş aletleri yardımı ile plaklar ve diş tartarları diş etinden uzaklaştırılır. Diş temizliğinin yetmediği durumlarda ise küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi tedavisi de önerilebilir. Bu tedaviler yetersiz kaldığı durumlar da ise diş eti operasyonu yapılmaktadır. Diş eti hastalıkları kendi kendine yada antibiyotik, gargara, vitamin vb tür ilaçlarla iyileşmez. Hastalık erken teşhis edildiğin de diş etinin yanı sıra bir çok dişte zarar almadan hastalığı atlatmış oluruz. Bu nedenle yılda en az iki kere diş muayenesi olmak gerekmektedir.

Diş eti tedavisinin başlangıç süresinde çürük olan dişlerin temizlenerek doldurulması, diş eti ile uyumlu olmayan parazitler temizlenmeli ve ümitsiz dişler varsa çekilmelidir. Kanal tedavisi olması gereken dişler var ise bu süreç içerisinde kanal tedavisi yapılmalıdır.
Diş eti çekilmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar : Asıl konumuz burada başlamakta. Merak ettiğiniz soru olan diş eti çekilmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tedavi sonrasında yapılması gerekenler nelerdir bunlara bakalım.

Diş eti tedavisinde genellikle dental diş aletleri yeterli olmaktadır. Dişler temizlenir, parazitler dişlerden uzaklaştırılır ve ağız dezenfekte hala getirilir. Tüm bu işlemler içerisinde her hangi bir ilaç kullanılmamaktadır. Ama bazı durumlarda ise sadece bunlar yeterli olmamakta ve bunlara ilave olarak bir takım antibiyotikler kullanılmalıdır.

Anlaşılacağı üzere diş eti çekilmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar sorusuna verilecek olan en temel cevap budur. Genellikle bu hastalıkla ilaç kullanılmadan sadece dental diş aletleri ile baş edilebilir. Sadece bazı aksi durumlarda bir takım antibiyotik kullanılması gerekebilir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*