Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

dış hemoroid belirtileri, hemoroid tedavisi, dış hemoroid tedavisi yapımı

Hemoroid hastalığı iç ve dış hemoroid olmak üzere, hastalığın gelişim gösterdiği yere bağlı olarak ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid hastalığı; kalın bağırsağın Rektum bölgesindeki damar tabakasının dışkılama esnasında zarar görerek, halk arasında basur memesi denen forma dönüşmesinden kaynaklanır. İlerleyen aşamalarda kanama ve basur ağrılarına neden olan bu basur memeleri, vücudun kendi dokusundan oluştuğundan içerisinde birçok kan damarı vardır. İç hemoroid hastalığı kişinin kalın bağırsağında yani vücudun içerisinde geliştiğinden, erken evrede fark edilmesi genellikle güçtür. 3. evreden sonra basur memelerinin genişleyerek anüs dışarısına dahi sarkmasına neden olan dış hemoroid hastalığı, kişinin tedavisi için bu aşamadan son cerrahi müdahalenin yapılmasını gerek kılmaktadır.dış hemoroid belirtileri, hemoroid tedavisi, dış hemoroid tedavisi yapımı

Dış basur hastalığı anüs üzerinde ve çevresinde oluşan basur memelerinden kaynaklanmaktadır. Hastanın tuvaletini yapmak için anüs kaslarını zorlaması ile dokudaki hasarın da artmasına neden olduğu dış basur hastalığı, iç basura göre çok daha şiddetli basur ağrıları yaşanmasına neden olmaktadır. Dış basur hastalığında basur memeleri kişinin vücudunun dış kısmında oluşum gösterdiğinden, dış etkiler nedeni ile zarar görmeye daha müsaittir. Hastanın oturup kalkmasını dahi zor bir hale getiren dış basur hastalığı, ilerleyen evrelerde yürümeyi dahi bir işkence haline dönüştürebilmektedir.

Basur memelerinin büyümesi ile dış etkiler neden ile kanama görülen dış basur hastalığında, kanayan basur memeleri sürekli zarar görmeye devam ettiğinden açık yaralar oluşmasına neden olabilmektedir. Basur memeleri vücudun dış kısmında olduğundan ve anüs bölgesinin yapısı gereği bakterilerin oluşumuna çok müsait olmasından dolayı, kısa süre içerisinde açık yaraların enfeksiyon kapmasına neden olabilir. basur memelerinde enfeksiyon oluştuğunda kişinin vücudunu bu iltihabı kendi kendine dışarı atamadığından, antibiyotik tedavisi gerekli olmaktadır. Başlangıç evresinde kişinin lif ağırlıklı beslenmesi, yeterli su içmesi ve hekim tarafından verilen hemoroid kremlerini haricen kullanması ile 3-4 hafta içerisinde büyük ölçüde iyileşen dış basur hastalığı, ilerleyen evrelerde ancak cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Dış basur hastalığının tedavisi için kullanılan yeni nesil lazer ameliyatı ile hastalar acı çekmeden çok kısa bir süre içerisinde günlük hayatlarına geri dönebilmektedir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*