Diş Teli Nasıl Takılır Ve Kimlere Uygulanabilir?

diş teli nasıl takılır, diş teli kimlere uygulanabilir, kimler diş teli taktırabilir

Diş teli takılması gerekli görülen hasta önce hekim kontrolünden geçmelidir. Teşhis ve tedavinin devamı için hekimin tavsiyesine uyulmalıdır. Diş hekiminin yapacağı uygulamaları dinleyerek ne şekil bir tedavi yöntemi uygulayacağını bilmek gereklidir. Hekimin kontrolleri sonunda diş teli takma uygulaması yapılabilir. Diş teli nasıl takılır, hastanın önce diş kontrolü yapılır. Hekim dişlerde çürük ve dolgu gereken dişler varsa önce onların tedavisini yaparak diş takma işlemi için hastayı hazır hale getirir. Yapılan dolgu ve çürük tedavisinden belirli bir süre geçtikten sonra diş teli takma işlemi başlamaktadır. Diş teli nasıl takılır, hastanın diş ve çene röntgeni çekilerek ilk adım atılmış olmaktadır. Çene ve diş yapısının uygunluğuna göre diş teli takma işlemi yapılabilmektedir.diş teli nasıl takılır, diş teli kimlere uygulanabilir, kimler diş teli taktırabilir

Diş teli uygulaması yapılırken hastaların ilk tercihleri görünümleri güzel olan diş tellerini seçmektir. Metal diş teli, porselen diş teli ve şeffaf diş telleri arasından çok tercih edileni şeffaf diş telleri ve porselen diş telleridir. Hastaya hazırlanan diş telleri dişlerin üzerine uygun şekilde yerleştirilerek hekimlerin kullanmış olduğu yapıştırıcılar ile sabitlenmektedir. Yapıştırılan braketlerin içi boş olduğundan dişe geçirilip hafifçe dişçi pensesi ile sıkılarak kapatma işlemi ile diş teli takılmış olmaktadır.  Takılan diş telleri sonrasında dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunları uygulayıp ilerde sorun yaşanmamalıdır.  Diş teli nasıl takılır, diş teli taktırmak zor değildir işlem ölçü alındıktan sonra fazla sürmemektedir.

Diş teli uygulaması yetişkin insanlarda ve çocuklarda rahatlıkla uygulanabilmektedir. Uygulamanın yapılabilmesi için belirli yaş sınırı yoktur. Çocuklarda genel olarak 8 ila 9 yaş arası diş teli uygulaması yapılmaktadır. Yetişkinlerde yaş ortalaması olmadığı gibi diş problemlerinin giderilmesinde diş teli uygulaması her yaşta yapılabilmektedir. Uygulamanın yapılabilmesi için dişlerde seyreklik, çapraşık dişler ve üst çene ile alt çenenin birbirine değmemesinden kaynaklanan sorunlarda diş teli uygulaması yapılmaktadır. Uygulamanın yapılması için uzman hekim ve ortodontistlerin problemli dişleri görmesi gerekmektedir. Tedavi yöntemi uygulanırken insanların rahat kullanabileceği diş telleri tercih edilmelidir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*