Diş teli nasıl takılır ve nelere dikkat edilmelidir?

diş teli nasıl takılır, diş telinde nelere dikkat edilmeli, diş teli takılırken nelere dikkat edilmeli

Diş teli tedavisini uygulamaya karar veren herkes ‘diş teli nasıl takılır’ sorusunu sorar. Bu makalede diş teli nasıl takılır diye merak eden hastaların meraklarını gidermeye çalışacağız. Herşeyden önce diş teli tedavisinde herhangi  korkulacak bir durum yok. Diş teli takılma esnasında bir acı hissedilmez sadece monte edildikten sonra ağız içindeki hassas dokudan dolayı bir dönem yaralar çıkabilir.

Diş teli takılmaya başlamadan önce ağız içindeki çürük dişler dolgu yapılır ve diş etlerinde bulunan sorunlar ortadan kaldırılır. Ağız içindeki tükürüğün dışarıya tasviyesi gerçekleştirilir ve dudakları yana doğru tutacak ekartör kullanılarak ağız içinde arka tarafa doğru olan dişlerin tamamı gözükür. Hasta ve doktorun ortak karar verdiği metal yada şeffaf porselen braketler takılmaya başlanır.

İki türlü diş teli takma yöntemi vardır. Bunlar; geleneksel yöntem ile diş teli takma ve indirekt bonding ile diş teli takma yöntemleridir.diş teli nasıl takılır, diş telinde nelere dikkat edilmeli, diş teli takılırken nelere dikkat edilmeli

Geleneksel yöntem ile diş teli takılmasında; öncelikle dişlerde pürüzlendirme işlemi yapılır daha sonra her dişe tek tek braketler takılır. Bütün dişlere braketler takıldıktan sonra ark teli braketler içerisinden geçirilir.

İndirekt Bonding ile diş teli takma yöntemi ise; çok daha yeni ve teknolojik bir yöntemdir. Bu yöntem diş teli tedavisi olan kişinin tedavide geçirdiği süreyi oldukça azaltır. İndirekt Bonding ile diş teli takma metodunda öncelikle hastanın ağız ölçüleri alınır ve bu ölçülere uygun olarak bir kalıp oluşturulur. Braketler hazırlanan bu kalıbın üzerine monte edilir. Braketlerin sertleşmesi sağlandıktan sonra da lastikler kullanılarak diş telleri monte edilir. Diş teli nasıl takılır diye merak edip önceden endişe yaşayanlar bu yöntem ile rahat bir tedavi süreci geçirebilirler. İndirekt Bonding ile diş teli tedavisi en yeni yöntem olmakla birlikte gelişmiş teknolojinin ürünü olan ve hastalarda yüksek memnuniyet sağlayan bir yöntemdir.

Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekersek hastalar diş teli taktırmaktan kaçınmamalıdırlar. Dişlerde ve ağızdaki bozukluklar fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik anlamda da huzursuzluk verebilir. Herkesin rahat bir gülümsemeye ihtiyacı vardır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*