Emeklilik Ruhsal Bozukluğa Neden Olabilir

emeklilik ve ruhsal sorunlar, emeklilikte ortaya çıkabilen ruhsal sorunlar, emeklilik sorunları

Emeklilik, insanların hayatındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Yeni bir hayata ve yeni bir ritme uyum sağlamak bazen zihinsel sorunlara neden olabilir.

Emekliliğe alışmanızı engelleyen sebepler;

Bazı insanlar emekliliği yaşlı ve katlanılması zor buluyor. Ancak emeklilik sadece çalışma hayatında bir değişikliktir. Birçok kişi emekli olduktan sonra çalışmaya devam edebilir. Bazıları kendi özel çalışma alanlarını yaratırken bazıları aileleriyle vakit geçirmeyi tercih ediyor. Ancak emekliliği yaşlılık olarak değerlendirenler daha kolay demoralize oluyor ve depresyona giriyor.emeklilik ve ruhsal sorunlar, emeklilikte ortaya çıkabilen ruhsal sorunlar, emeklilik sorunları

Doğu toplumlarında komşuluk, aile ve dostluk bağları emeklilik sonrası yeni bir hayata uyum sağlanmasına katkı sağlar. Bu nedenle yalnızlığın ve bireyselliğin daha fazla olduğu Batı toplumlarında emeklilik daha zordur. Bu nedenle Batı toplumlarında emeklilik yaşı Doğu toplumlarına göre çok daha geç olmaktadır. Ekonomik faktörlerin yanı sıra bu kültürel faktörler de faktörlerdir.

Ataerkil bir toplumda çalışmak ve çalışmak bir güç göstergesidir. Bu nedenle emekliler güçsüz olduklarını ve güçlerini kaybettiklerini düşünebilirler. Bu zihinsel acıya giden yolu açar.

Yıllarca çalışan insanların emekli olduktan sonra yapacakları bir şeyin kalmadığına dair kötü bir his. Bir emeklinin hayatta hiçbir amacı veya hobisi yoksa, sorun başlar. Hedef eksikliği, emeklilik eksikliği insanı depresyona sokar.

En yaygın ruh sağlığı sorunları nelerdir?

Depresyon

Bu emeklilerde en sık görülen ruhsal bozukluktur. Kendini mutsuzluk, izolasyon, dikkat dağınıklığı, gerginlik, uykusuzluk ve yorgunluk şeklinde gösterir. Sinirlilik, depresyondaki emekliler arasında çok yaygındır. En kısa sürede tedavi olmak son derece önemlidir. Tedavi olmadan intihar riski yüksektir.

Yalnızlık ve gelecek korkusu

Emekli insanlar korku ve endişe ile doludur. İnsan yalnızlıktan ve ölümden korkabilir. Bu korkular bazı emeklilerde istenmeyen istenmeyen davranışlara yol açabilir. Yalnızlık korkusu bazen panik ataklarda kendini gösterir.

Ne yapılmalı?

Emeklilik sonrası sorunlar sadece bireysel değil, aynı zamanda toplumsaldır. Devletin bu konuda emekliliğe uyum konusunda bir çalışma yapması faydalı olacaktır. Ancak bireysel bir depresif durumda psikiyatrik desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü emeklilik sonrası depresyon ve zihinsel sağlık sorunları Alzheimer ve diğer hastalıklara kapı açıyor.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*