Emzirmenin Bebek ve Anne Yaşamındaki Önemi

Emzirme,Anne bebek bağı,Emzirme ile oluşan bağ

Doğum olayı gerçekleştikten sonra, yeni bir canlı hayatınızın tam da ortasına birden bire giriverir. Ne olduğunu anlamadan onu sarıp, sarmalamaya çalışırsınız. Emzirme eylemi kendi kendine şekillenen ve öğrenilen bir hareket olarak ikinizin arasındaki bağın oluşmasına neden olur. Bu paylaşım yaşandığı andan itibaren artık o sizin, siz de onun vazgeçilmez bir parçası haline geliverirsiniz. Yaşadığınız o tarifsiz mutluluk ve kucağınızdaki bebeğinizin aciziyeti sizi çok farklı duyguları ardı ardın yaşamanıza neden olur. Tarifi mümkün olmayan bir mutluluğun içinde kendiniz bulursunuz. Yaşama sizinle bağlanan ve siz olmazsanız yaşamaya devam edemeyecek bir canlı artık sizin ayrılmayan bir parçanız olarak tüm hayatınızın içine yerleşmiştir bile.Emzirme,Anne bebek bağı,Emzirme ile oluşan bağ

Gülünce gülen, ağlayınca ağladığınız bir hayat, sizi anne olmanın farkına vardıracaktır. Onunla güzel anlar geçirmek ve yaptığı ilk şeylerin şahidi olabilmek de ayrı bir bağlılık oluşmasına neden olacaktır. Anne bebek bağı öyle gözle görülebilen bir bağ değildir. Yaşama sizin rahminizde başlayan o minik canlı, göbek kordonu sayesinde sizinle ilk tanışmasını yaşar. Her yaptığını hareketle, yediğiniz her yemekle ona sanki bir mesaj gönderirisiniz. Bebek anne karnında o bağı aslında kurmaya başlamıştır bile farkına varmadan. İlerleyen aylarda ta ki doğum olayı gerçekleşene kadar bu süreç pekişerek devam eder. Doğal bir olayın bu şekilde yaşanması iki taraf içinde bir ilktir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra artık her şey nerdeyse onun istekleri doğrultusunda yaşanmaya başlar. Uyku ve dinlenme yetilerinizi bir süre rafa kaldırmak durumunda kalabilirsiniz. Ama onun sevgisi ve hayata tutunma arzusu sizi de ister istemez o motivasyona sokar. Emzirme ile oluşan bağ hiçbir cümle ile tarif edilemez. Bu duyguyu en iyi yaşayarak anlayabilirsiniz. Ama bebeğinizin mental ve algı eşiği emzirme eylemi esnasında şekillenir. İleriki yıllarda emzirme zekâ, tutma, kavrama ve anlama düzeyini belirleyecek süreci yaşamasını hızlandıracaktır. O yüzden emzirme hem beslenmesi ve büyümesinde, hem de zekâ ve motor hareketlerinin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Aranızdaki sevgi bağını mutlaka yaşayın.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*