Ev Ekonomisi Nasıl Yönetilir?

ev ekonomisi, ev ekonomisi nedir, ev ekonomisi yönetimi

Ev ekonomisi yönetimi genel olarak kadınlar tarafından yapılır. Bazı erkekler bu konuda hassas olsa da evin ihtiyacını, giderlerini, alınması gerekenleri genel olarak kadın belirler. Evde ekonomiyi yönetmenin başlıca kuralı evde kullanılan elektrik, su ve doğalgaz kullanımını doğru yapmaktır. Artan fatura fiyatları ile bu konu daha çok gündeme gelmiştir. Öncelikle bir mekândan çıkıldığında mutlaka ışığı kapatmalısınız. Mecbur değilseniz her odada ışık yakmayın. Şarj aletlerini prizde takılı bırakmayın. Bu hem elektrikte kısa devre ve yangınlara neden olabilir, hem de az miktarda da olsa elektrik enerjisi harcar. Ailede tutumlu olmak ve bunu çocuklara da öğretmek tasarruflu yaşayan ve israf yapmayan bireyler yetiştirilmesinde önemlidir.ev ekonomisi, ev ekonomisi nedir, ev ekonomisi yönetimi

Tutumlu Olmak İle Cimri Olmayı Karıştırmayın?

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmesi gerekir. Evde yemek yapmak tutumluluk ve sağlığa önem vermek anlamına gelir. Ancak çocukları birçok besinden mahrum etmek cimriliktir. Unutmayın vücudun her türlü vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Su tüketimi de ev ekonomisinde en önem verilmesi gereken konudur. Dünya susuzluk ile mücadele ediyor. Su kaynakları azalıyor ve gelecekte ciddi su sorunlarının yaşanacağı biliniyor. Banyoda saatlerce su harcamak, suyu boşa akıtmak hem ev hem de ülke ekonomisine zarar vermektir. Özellikle bulaşık makinesinde yıkayacağınız bulaşıkları önceden lavaboda yıkamayın. Peçete veya kaşıkla sıyırmanız yeterli olacaktır. Faturalarınızdaki artış ve düşüşleri mutlaka takip edin. Eve eşya alırken garanti belgesinin olmasına dikkat edin. Yoksa aldığınız şey arıza yaptığında elinizde patlar.

Alışveriş Konusu Ciddiye Alınmalı

Eğer dar bir bütçeye sahipseniz alışveriş konusuna önem vermelisiniz. Bir tane olan kıyafetten veya ayakkabıdan bir tane daha almayın. Özellikle zor günlerden geçiyorsanız ihtiyacınız yoksa alışverişe çıkmayın. Evde ekstra masraf dönemi her zaman vardır. Örneğin okullar açılacak ve çocukların masrafı bir hayli fazla olacak. Gereksiz harcamalar yerine bu süreç için para ayırın. Çok fazla sağa sola taksit yapmayın. Borcunuz varsa önceliğiniz borçlarınızı kapatmak olsun. Ev ekonomisi yönetmede eşler birbirlerine destek olursa sıkıntılar kısa sürede biter.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*