Evde Doğal Antibiyotik Yapımı

evde antibiyotik yapma, antibiyotik evde yapılır mı, ev yapımı antibiyotik

Antibiyotik ilaçlar kimi insana yan etki yaparken diğer yandan da zararlı olduğu için içilme tarafı olmayan ilaçtır. Bu yüzden evde doğal antibiyotik yapmak isteyenler olabilir. Doğal antibiyotik olarak bilinen en iyi besin soğan ve sarımsaktır. Bu ikili çok fazla tüketilmesi gereken besin öğeleridir. En basit doğal antibiyotik sarımsak, limon ve su karışımıdır.evde antibiyotik yapma, antibiyotik evde yapılır mı, ev yapımı antibiyotik

Doğal Antibiyotikler Nelerdir?

Zencefil, limon, bal ve tarçın karışımı kışın evinizden eksik etmemeniz gereken doğal bir antibiyotiktir. Diğer doğal yapım antibiyotikler ise;

Ekinezya; Kış günlerinde en büyük dostunuz olabilecek bir bitkidir. Gripteki en büyük etkisi ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Meyan Kökü; Bu bitki hem bağışıklık sistemini güçlenmesinde hem de içerdiği virüs öldürücü maddelerle doğal bir antibiyotiktir. Balgam sökücü ve öksürük giderme özelliği vardır.

Karabaş Otu; Bu bitkinin içinde birbirinden farklı antibiyotikler tespit edilmiştir. Hem bakteri hem de virüslere karşı etkilidir.

Kekik; Evlerin genelinde bulunan bu baharat pek çok antibiyotiği bünyesinde barındırır. Kıymetli bir bitkidir. Hem çay hem de baharat olarak kullanılır. Gribi önler.

Kişniş; Kişnişin tohumunda bulunan karbonhidrat olan nişasta, sabit ve uçucu yağlar bulunur. Mide ve bağırsak gazı söktürür, mide ve karın ağrılarını bastırır. Kişnişte bulunan uçucu yağlar zararlı bakterilerin ölümüne sebep olur.

Papatya Yağı; ağrıyan bölgelerin ağrısına iyi gelir, Ayrıca cilde pürüzsüz görünüm katar. Ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır. Rahatlık verir. Akne tedavisinde de kullanılır.

Diğer Doğal Antibiyotikler Nelerdir?

Evde yapılan doğal antibiyotikler içilebilir yenilebilir özelliklerdedir. Doğal antibiyotik çeşitleri de vardır. Bunlar doğal antibiyotik şuruplar, doğal antibiyotik merhemlerdir. Şurup yapımında kullanılanlar; Zencefil, havlıcan, nane, propolis, bal kullanılır. Doğal antibiyotik merhem yapımı ise; Çörek otu yağı, papatya yağı, kantaron yağı, çay tohumu yağı, kudret narı yağı, ardıç yağı ve vazelinden oluşmaktadır.

Doğal Antibiyotik Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evinizde yapacağınız doğal antibiyotiklerin ölçülerini tam ayarlamanız gerekmektedir. Vücudunuz da bulunabilecek alerjik reaksiyonlara göre antibiyotik tüketimi yapmalısınız. Çocukların kullanım şekillerine ve yaşına göre antibiyotiklere dikkat etmelisiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*