Fitness Yaparken Etkili Hareketler Neler?

fitness etkili hareketler, hangi hareketler fitnessda etkili, fitness yapmak

Fitness, aletli veya aletsiz olarak oynanabilen etkili bir spordur. Zindeliğin en temel prensibi vücudu güçlendirmek ve kuvvetlendirmektir. Kas gelişimi üzerinde de olumlu etkisi olan fitness, zamanla daha tonlu ve estetik bir görünüm sağlar. Fitness olarak fit ve fit olmak için yapılabilecek tüm egzersizleri tanımlayabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı için de oldukça etkili bir yöntem olan fitness, vücut geliştirme egzersizlerinden tamamen farklı bir programa sahiptir. Vücudunuzun çalışmak istediğiniz bölgesi üzerinde çalışmanıza olanak sağlayan fitness, tüm vücudun sağlıklı ve zinde görünmesini amaçladığı için vücudun her bölgesi için hazırlanmış farklı hareketlerin birleşimidir. Spor salonunda çalışmayı tercih etmeyenlerdenseniz; Fitness için en etkili egzersizlerin yapıldığı egzersiz ekipmanlarını kolayca satın alarak evde kendi başınıza egzersiz yapabileceğinizi hatırlatırız.fitness etkili hareketler, hangi hareketler fitnessda etkili, fitness yapmak

En etkili fitness egzersizleri nelerdir?

Vücudunuzu hızlı bir şekilde sıkılaştıracak, estetik açıdan daha hoş görünecek ve daha çok tercih edilir hale getirecek en temel fitness hareketlerini sıralayabiliriz;

Bench Press / Göğüs Egzersizi

Squat / Bacak Egzersizleri

Deadlift / Bacak Egzersizi

Barbell Curl / El Egzersizi

Barbell Row / Sırt Egzersizi

Boyun Press / Omuz ve Sırt Egzersizi

Fitness egzersizlerini oluşturan tüm hareketler belirli bir alanda etkilidir ancak genel amaçları vücutta biriken yağları kasa dönüştürerek kasları sıkılaştırmak ve vücudu zinde ve sağlıklı kılmaktır. Ayrıca, tek amacınız vücudunuzdaki yağı kasa dönüştürmekse, atletik tercihinizi vücut geliştirmeden yana yapmalısınız.

Etkili fitness hareketlerinde çalışma teknikleri;

Bench Press (Göğüs Egzersizi): En temel ve en sık kullanılan göğüs hareketlerinden biri olan bench press, arka el ile çok etkili çalışma imkanı sunar. Kasların hacmini ve gelişimini artırmanın yanı sıra vücut duruşunu da düzeltir. Bench press’i dambıl veya paralel çubuklar kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca, çalışırken sırtınızın sehpaya tamamen düz olması gerektiğini unutmayın.

Squats (Bacak Egzersizleri): Son zamanlarda popüler olan “Squat” fitness hareketi, bacak ve kalça kaslarını aktif olarak çalıştırdığı için son derece etkili bir egzersizdir. Alıştırmalar yeni başlayanlar için pek uygun olmasa da başlarda biraz tekrarla yapılabilir. Halterle çalışıyorsanız, halter omzunuzdayken barı 90 dereceden fazla bükmemeye dikkat etmeli ve başınızın öne baktığından emin olmalısınız.

Deadlift (Bacak Egzersizi): Çok etkili bir diğer fitness egzersizi de deadlifttir. Yerden havalanırken çubuğu düz veya ters tutmakta yanlış bir şey yoktur. Yere kaldırdığınız halteri tekrar indirirseniz bacak kaslarınız çalışır. Deadlifti bacaklarınızı bükerek yaparsanız squat benzeri bir etki yaratır.

Barbell Curl (El Egzersizi): Bu, ön kollarınızdaki kasları aktif olarak çalıştıran bir egzersizdir. Çubuğu omuz genişliğinde açık tutarak başlamalısınız. Bu, ağırlığı yavaşça omuz seviyesine yükselterek ve tekrar alçaltarak yapılan bir iştir. Bu çalışmada şunlara dikkat edilmelidir: Set içinde hızlı, beklemeden çalışmalı, ancak hareketi fırlatmadan tamamlamalıdır.

Barbell Row (Sırt Egzersizi): En temel fitness egzersizlerinden biri olan bu egzersiz sırt ve koltuk altı kaslarınızı aktif tutar. Bu, omurgayı saran ve dik durmasına yardımcı olan kas grubunu geliştirmek için etkili bir harekettir. Bacakların omuz genişliğinde açık olması ve dizlerin hafifçe bükülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Neck Press (Omuz ve Sırt Egzersizi): Omuz kaslarını geliştirmeye ve hacmi artırmaya odaklanan bir boyun pres egzersizi, bar ile yapılan bir fitness hareketidir. Omuzlarda halterin düzenli ve sistematik olarak indirilip kaldırılmasıyla uygulanır. Ayrıca hareket sırasında başın hareketsiz kalması gerektiğini unutmayın.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*