Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Her Şey

göğüs dikleştirme, göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi

Göğüs dikleştirme ameliyat öncesi

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi göğüs taraması zorunlu değildir. Ancak bir mamografi çektirmeniz önerilen bir durumdur. Eğer ameliyat öncesi sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları doktora belirtmeniz gerekir. Aspirin ve türevi ilaçlar kan sulandırıcı etkiye sahiptir ve ameliyattan en az bir hafta önce kullanımı bitirilir. Sigara kullanımı yaraların daha geç iyileşmesine neden olur. Göğüs dikleştirme operasyonu öncesi sigaradan olabildiğince uzak kalmak gerekir. Ameliyat adet günlerine denk geliyorsa bunu belirtmek önemlidir. Ameliyattan önceki 6 saat içinde bir şey yiyip içilmez. Laboratuvar, kan testi gibi gerekli testler yaptırılır, anestezi uzmanını kontrollerini yapması sağlanır. Bunlar için ameliyattan en az 2 saat önce hastaneye yatmak gerekir. Göğüs dikleştirme operasyonu sonrası bir refakatçiye ihtiyaç duyabilirsiniz.göğüs dikleştirme, göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi hazırlıklar

Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi hastanede hazırlanan odanıza yerleşirsiniz. Görevli hemşire dosyanızı hazırlar ve sizden testlerde kullanılmak üzere kan alır. Test sonuçları ile birlikte anestezi uzmanı odanıza gelerek sizi kontrolden geçirir. Herhangi bir problem yoksa artık ameliyata hazırsınız demektir. Son işlem olarak göğsünüz üzerinde kesi izleri planlanır ve işaretlenir. İşaretleme sonrası heyecanınızı yenmeniz için size bir heyecan giderici ilaç verilir. Sakinleşir ve ameliyathaneye gittiğinizi bile hatırlamazsınız. Göğüs dikleştirme operasyonu tekniğe göre 1,5 ile 3 saat arası sürer.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası ayağa kalkmanız için birkaç saat dinlenmeniz yeterlidir. Göğüsleriniz tamamen sarılıdır, dren adı verilen ince plastik tüpler göğüslerin altında görülebilir. Dren, yaraların içinde biriken kan ve sıvıyı dışarı atmak için kullanılır. Drenler genel olarak bir veya iki gün kaldıktan sonra çıkartılır ve hasta taburcu edilir.

Göğüs dikleştirme operasyonları ağrılı operasyonlar değildir. Bu sayede iyileşme sürecini ağrısız olarak geçirirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilecek hale gelirsiniz. Çalışıyorsanız işinize devam edebilirsiniz. İlk hafta göğüslerde bazı şişlikler ve morarmalar olması normaldir. Bu durum 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. İlk kontrol bir hafta sonra yapılır ve yaraların durumuna bakılır. Dikişler gizli estetik dikiş şeklinde yapıldığı için dikiş aldırma işlemine ihtiyaç duyulmaz.

Yeni Göğüsleriniz

Ameliyat sonrası ayna karşısına geçtiğinizde göğüslerinizin normalden daha dik göründüğünü fark edeceksiniz. Zaman içinde göğüsler kendi ağırlıklarının da etkisi ile normal yerini bulacaktır. Bu süreç aylar sürebilir ve sabırlı olmak gerekir. İyileşmeye başlayan yara izleri hafif kaşıntılıdır. Pembemsi bir renkte görünürler. Kaşıntı kısa sürede geçer. Renk değişimi 6 ay içinde tamamlanır, pembemsi kızarık renk ortadan kalkar ve deri üzerinde silik bir çizgi şeklinde kalır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*