Gribe İyi Gelen Etkili Tarifler

gribe iyi gelen besinler, grip için tarifler, gripte etkili tarifler

Soğuk havaların gelmesi ile birlikte grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklar da beraberinde geldi. Özellikle pandeminin de etkisiyle insanlar bu tip rahatsızlıklara karşı daha hassas davranmaya başlamıştır. Kış aylarında gribe ve soğuk algınlığına karşı bağışıklığınızı güçlü tutacak birbirinden etkili ve pratik tarifleri deneyebilirsiniz.gribe iyi gelen besinler, grip için tarifler, gripte etkili tarifler

  1. Ballı Limon

Oda sıcaklığında bir müddet beklemiş halde olan balı bir çay bardağının içine koyun. 1 tatlı kaşığı kadar yeterli olacaktır. Balın üzerine 1 adet küçük limonu sıkın. Daha sonra sıcağa yakın halde olan suyu bu karışımın üzerine ekleyin. Çok sıcak olması boğazınızı tahriş edebilecektir. Her gün tüketebilirsiniz. Özellikle boğaz ağrılarına oldukça faydalı olacaktır.

  1. Karabiberli Siyah Çay

Gripken en rahatsız edici unsurlardan biri şüphesiz ki boğaz ağrısıdır. Bir çay bardağı kadar siyah demlenmiş siyah çayın içerisinde bir çay kaşığı kadar karabiber ekleyin. Çayın çok sıcak halde olmaması gerekir. Karışım biraz boğazınızı yakacak olsa da oldukça iyi gelecektir.

  1. Zencefilli Limon

Zencefil doğal antibiyotiklerden biridir. 1 çay kaşığı kadar toz zencefili bir tatlı kaşığı balla karıştırınız. Bu karışımı direkt olarak tüketebileceğiniz gibi ılık su içerisine ekleyip de tüketebilirsiniz. Her iki şekilde de boğaz ağrılarına ve gribe çok iyi gelecektir.

  1. Ihlamur Çayı

Kış aylarının en meşhur çaylarından biri ıhlamurdur. Hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Özellikle kuru öksürük, yutkunmada zorluk ve nefes almada sorun gibi durumlarda oldukça faydalıdır. Kaynamış halde olan suyun içerisine bir tutam kadar ıhlamur ekleyin. Ardından 2 dilim elma, birkaç dilim limon da ilave edebilirsiniz. 5 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Eğer tadı çok rahatsız ederse bir tatlı kaşığı kadar bal da ilave edebilirsiniz.

  1. Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı enfeksiyonlara, soğuk algınlıklarına ve gribe karşı oldukça etkili bir bitkidir. Öncelikle yarım litre kadar kaynamış halde olan suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar ekinezya ekleyin. 5-10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içerisine bir miktar bal ve limon ilave ederek tüketebilirsiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*