Güneş Işınlarının Zararları ile Korunma Yolları

güneş ışınlarından korunma, güneş ışınlarının etkileri, güneş ışınlarının etkilerinden korunma

Malum yaz ayları yaklaşıyor ve güneş kendini hissettirmeye başladı. Hal böyle olunca da güneş ışınlarının zararları yine akıllara geliyor ve insanlar güneş ışınlarından korunmanın yollarını aramaya başlanılmalı.

Güneş Işınlarının Zararları Neler?

Kısa vadede bizi iyi hissettiren bronzluk uzun vadede güneş ışınlarının bizi olumsuz yönde etkilemesine sebep olur. Güneş ışınlarının zararları deyince ilk akla gelen kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri oluyor. Öyle ki, kendini güneşten korumuş 40 yaşındaki bir kadının cildi 30 yaşında gibi görünebilirsiniz. Bununla beraber güneş ışınlarının zararları akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılıyor. Akut zararlar güneş yanıkları, bronzlaşma gibi kısa süreli ve geri döndürülebilirken; kronik zararlar daha ciddi ve ya hatta bazen hayatı tehdit edici olabilir. Kronik zararlar arasında bağışıklık sisteminin baskılanması, cildin erken yaşlanması, gözlerin zarar görmesi ve cilt kanseri yer alır.güneş ışınlarından korunma, güneş ışınlarının etkileri, güneş ışınlarının etkilerinden korunma

Güneş Işınlarından Korunma Yolları

  • Güneş ışınlarının etkili ve fazla zararlı olduğu saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçının. Eğer imkanınız varsa 10:00-16:00 arası ve ya en azından güneşin en zararlı olduğu 11:00-13:00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamanız gerekiyor.
  • Hafif ile bol, güneş ışınlarının geçirgenliğini en aza indirgeyen giysiler tercih edilmelisiniz.
  • Geniş kenarlı şapkalar kullanın.
  • Cilt yapısına uygun güneş kremleri kullanılmalı fakat bu kremlerinin yalnızca filtre görevi gördüğü ve tüm UV ışınlarını bloke etmediği unutulmaması gerekir. Ayrıca güneş kremleri gün içerisinde belirli aralıklarla tazeleyiniz.
  • Solaryuma girmekten kaçının. Çünkü bilinenin aksine solaryumda yer alan UV ışınları zararsız değildirler. Solaryumlarda kullanılan ışıklar genellikle gerek UVA gerekse de UVB ışınları yaymakta, bu da uzun vadeli cilt problemlerine ve cilt kanserine neden olabilir. Pek çok cilt doktoru ve sağlık kuruluşu solaryumu önermiyor.
  • Kaliteli camlara sahip olan güneş gözlükleri kullanılanın. Bu gözlükler hem gözlerinizin çevresini hem de gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayacaktır.
  • Çocuklar bu konuda daha hassas olduğu için onlara daha fazla ilgi gösterilmesi gerekir. Çocuklar dışarıda oynadığı ve ya tehlikelerden haberdar olmadığı için burada görev ailelere düşüyor. 6 aydan küçük bebekler ise direkt güneş ışığından uzak tutulmalı, şapkalar ve ya giysilerle güneşten korunmalısınız.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*