Hamam Böceği İlaçlama İşlemi

hamam böceği ilaçlama, hamam böceği nasıl ilaçlanır

Evlerimizin istenmeyen misafirlerinden olan hamam böcekleri; eklem bacaklılar sınıfına mensuptur. Bu böcekler, sıcaklığı da nemi de seven canlılardır. Hemen hemen dünyanın her yerinde yaşama imkanı bulan bu böcekler; evlerde çoğunlukla mutfak, banyo gibi rutubetli bölgelerde yaşarlar. Hamam böceklerinin boyutlarıyla renkleri türüne göre değişmektedir. Bazılarının boyutları 10 – 15 mm civarındayken, tropikal bölgelerde ya da amazonlarda 5 cm civarı olanları da vardır. Hamam böceği görünüş olarak 6 bacaklı, üzeri sert kabuktan oluşan bir böcek türüdür. Baş ucundaki antenleri vasıtasıyla kendi aralarında iletişim kurar, yön tayinini yapar, yiyeceğini bulur ve tehlikeleri algılar.hamam böceği ilaçlama, hamam böceği nasıl ilaçlanır

Hamam böceği bir çift kanada sahiptir fakat bu kanatlar uçmak için kullanılmaz; böceğin bir kalkanı gibidir, sadece böceği dış etkilerden korur. Böceği hem aşırı sıcak ve soğuktan hem de zararlı ışınlardan korur. Bu haşere, bünye olarak da çok sağlam bir yapıya sahiptir. Ultra viyole ışınlara, radyo aktif ışınlara maruz kaldıklarında uzun müddet hiçbir şey olmadan yaşarlar. Diğer canlıların saniyeler içinde öldüğü radyasyon seviyelerinde bu haşere türü hayatta kalmayı başarmaktadır.

Amerikan Hamam Böc.

Hamam böceği çok yüksek ve düşük sıcaklıklarda dahi rahatlıkla yaşayabilir. Dayanıklı kabuğu sayesinde yüksek ısıya maruz kalmasına rağmen ölmez. Ayakları, kanatları veya herhangi bir uzvu koptuğunda, hatta başları koptuğunda dahi bir hafta kadar yaşarlar. Her çeşit maddeyle beslenir, aç kalması imkansız bir haşere türüdür. Menüsünde hem kendinden küçük haşereler hem de sebze, meyve gibi yiyecekler yer alır. İnsan ve hayvanların deri döküntüleri, yiyecek kırıntıları, evcil hayvan yemleri onlar için ziyafet niteliği taşır. Yalnız yaşamayı sevmeyen böceklerdir. Bir ortamda bir tanesi görüldüyse, bu devamının da olduğu anlamına gelir. Bu haşereler, evlerde özellikle besin kırıntılarının, yiyecek artıklarının, kirli bulaşıkların çok olduğu mutfak bölümlerini tercih ederler. Mutfak dışında banyo, atık su boruları, nemli ve rutubetli alanlar başta olmak üzere evin pek çok kısmında yerleşirler. Beslenmelerini genellikle geceleri yaparlar. Gece tehlikenin az olduğunu saptadıktan sonra ortaya çıkarlar. Açıkta bırakılan yiyecekleri tüketirler. Ölmüş kendi cinslerini dahi yerler.

Bu haşereler insanı sokmaz ya da ısırmaz, yani beslenmede insan kanını kullanmaz. Fakat insana hastalık bulaştırmada çok etkili rol oynarlar. İnsanlar için en tehlikeli haşerelerden biridir. Geceleri beslenen bu zararlı gündüzleri kuytu bölgelerde dinlenerek geçirir.

Hamam böcekleri uzun zaman aç-susuz kalabilen haşerelerdir. Aç kalması imkansız olsa da, hiçbir şey yiyip içmeden uzun süre hayatta kalabilirler. Açlığa yaklaşık 1 – 1,5 ay kadar dayanırken susuzluğa 1 hafta – 10 gün kadar dayanırlar.

Bulunduğu ortama bağlı olarak farklı renklerde ve farklı boyutlarda olabilirler. Dünya üzerinde 5050 hamam böceği türü olduğu tespit edilmiştir. Kırmızı, siyah, sarıya çalar kırmızımsı, ateş rengi gibi renklerde olabilirler. Vücutları üzerinde özel algılayıcı sistemler vardır. Bu özel algılayıcılar ile birçok nesneyi tanıyabilirler. Hatta eve gelen yabancıları ev sahiplerinden ayırt edebilirler. Eve gelen diğer haşereleri bilir, tehlikeleri sezerler. Yılda birkaç defa kabuk değiştirerek yenilenirler. Bu böceklerde kabuk değişimiyle yeni bir kabuk oluşumu aynı gün içinde olur. Yeni kabuğa kavuşan hamam böceği daha parlak, daha genç görünür.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*