Hamilelik belirtisi nasıl belirlenir?

hamilelik belirlenmesi, hamilelik belirtisi, hamilelik nasıl belli olur

Düzenli bir adet takviminiz varsa ve olması gereken adetleriniz olmadıysa, hamilelik testi yapabilirsiniz. Menstrüasyonda gecikme, gebeliğin en kesin belirtilerinden biridir.

Genelde düzensiz adetleriniz varsa, önceki adet döneminizin tarihini hatırlamıyorsanız, geç kaldığınızdan çok emin olmayın. Bu durumlarda sık idrara çıkma, mide bulantısı veya göğüslerde hassasiyet olup olmadığına bakın.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte aşağıdaki gebelik belirtileri görülebilir:hamilelik belirlenmesi, hamilelik belirtisi, hamilelik nasıl belli olur

Hassas göğüsler ve karıncalanma hissi

Regl döneminizden önce göğsünüzde hissettiğiniz daha fazla ağrı duyarsanız; bu hamile olduğunuzun bir işareti olabilir. Hamilelik hormonları memelerde kan akışını arttırır ve meme uçlarında karıncalanma hissi oluşabilir. Karıncalanma da hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Bazı kişiler döllenmeden sonraki ilk haftada bile bu hissi yaşayabilir ve bu his, hamilelik ilerledikçe daha da kötüleşebilir.

Hamileliğin 6. haftasında göğüsleriniz gittikçe daha hassas hale gelir. Göğüsleriniz şişecek ve genişleyecek. Mavimsi damarları fark edebilirsiniz. Hamilelikte hormonal değişikliklere alıştıktan sonra bu hassasiyet zamanla kaybolur.

Meme uçlarında koyulaşma

Meme hassasiyetine ek olarak uçlarda koyulaşma da fark edilebilir. Meme uçlarını çevreleyen yuvarlak alanlar (areolalar) genellikle hamileliğin 8. haftasından itibaren koyulaşabilir.

Bu alanlar döllenmeden birkaç hafta sonra genişleyebilir. Meme uçları sertleşebilir ve ayağa kalkabilir. Bu renk değişikliklerini cildinizde görebilirsiniz. Örneğin vajina ve vulva (bir kadının dış seks organı) çevresindeki cilt koyu mor-kırmızıya dönebilir; ama o kadar çok fark etmeyeceksiniz.

Sık idrara çıkma

Her zaman tuvalete gider misin? Hamileliğin erken döneminde (genellikle gebe kaldıktan iki ila üç hafta sonra), çok sık idrara çıkma dürtüsü yaşarsınız. Hormonlardaki değişiklikler ayrıca idrar miktarında artışa neden olur. Ayrıca gebelikte kan hacmi artar ve böbreklerin etkinliği artar. Böylece vücut toksinlerden daha hızlı temizlenir.

Sık idrara çıkmanızın bir başka nedeni de rahminizin genişleyip genişlemediğidir. Rahim mesaneye baskı yapar ve idrarın tutulduğu hacmi daraltır. İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi yaşarsanız, bu bir idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

Hafif kanama

Bazı kadınlarda hormon seviyelerinde artışla birlikte hafif vajinal kanama olabilir. İç çamaşırınızda açık pembe veya kahverengi görünen bu kanama ile birlikte hafif kramplar hissedebilirsiniz. Bu kanamaların gebeliğin erken döneminde meydana geldiğine inanılmaktadır.

Mide bulantısı

Hamileliğin ilk üç ayında sık bulantı ve kusma görülebilir. Bazı kadınlar üç ay sonra mide bulantısı yaşayabilir.

Zayıflık

Hamilelik sırasında her kadının yaşamadığı yorgunluk; Çoğu kadın genellikle erken evrelerde, genellikle günün erken saatlerinde kusar. Hamileliğin 4. haftasında ortaya çıkan yorgunluk genellikle 6. hafta civarında başlar.

Buna “sabah bulantısı” diyenler de var; ancak günün herhangi bir saatinde kusma veya uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu zayıflık kendini sadece kusmada göstermez. Kendinizi hasta hissedebilirsiniz.

Hamilelik hormonları sizi yorgun ve duygusal hale getirebilir. Elbette yorgunluk tek başına hamilelik belirtisi değildir; ama bu yaygın bir semptomdur. Bu yorgunluk sizi en çok gebeliğin 1. ve 2. trimesterinde (1. trimester ve 2. trimester) etkiler.

Şişme

Balon gibi mi hissediyorsun? Şişkinlik hissi hamileliğin çok erken dönemlerinde başlayabilir. Bu şişlikten hormonal değişiklikler sorumludur.

Artan vücut ısısı

Vücut ısınız hamilelik öncesi sıcaklığınızdan 1 derece daha yüksektir ve hamilelik sırasında yüksektir.

Koku hassasiyeti ve istek

Hamilelik sırasında yiyeceklere veya diğer kokulara aşırı duyarlı olabilirsiniz. En sevdiğiniz yemeğin kokusunu taşımayı bile bırakabilirsiniz. Hamilelik sırasında görülen semptomlardan biri aşermedir.

İstek söz konusu olduğunda, bazı yiyecekleri daha çok isteyebilir ve bazılarını istemeyebilirsiniz. Bazı kadınlarda adet döngüsü gecikmeden önce bile istek görülebilir. Bazı kadınların ağızlarında metalik bir tat olabilir.

Hamilelik testinin iki çizgisi varsa …

Yukarıda belirtilen semptomların tümü veya bir kısmı; hamileliğin heyecanı sizin için yeterli; ancak hamilelik testi hamilelik sırasında yine de kesin sonuç verir. Gecikmenin en azından ilk gününü bekleyebilir ve evde yapılan hamilelik testi ile güvenli bir sonuç alabilirsiniz.

Test şeridinde 2 renkli çizgi görüyorsanız, büyük olasılıkla hamilesinizdir. Muayene sonrasında yine en net sonucu verecek olan jinekologdur.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*