HAMİLELİK DEPRESYONU NASIL KOLAY ATLATILABİLİR?

hamile depresyonu, hamile depresyonunu atlatma, hamilelik depresyonu nedir

Hamilelik depresyonu maalesef gebelik içerisindeki kadınların yaklaşık olarak üçte birinde görülebilen psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu depresyonun görülmesinin sebepleri arasında gerek vücut kimyasında yaşanan değişimler gerekse de gelecek kaygısı oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Çocuk bakımı ile geleceğinin düşünülmesi ya da ailenin maddi ve manevi durumu doğumun nasıl olacağı kaygısı gibi pek çok kaygı tipi bakımından anne adaylarının psikolojik olarak zorlanmasına sebep olabiliyor ve hamilelik depresyonu nasıl atlatılır sorusunuz cevap arayan kadınların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.hamile depresyonu, hamile depresyonunu atlatma, hamilelik depresyonu nedir

Elbette ki, duyulan bu kaygılar oldukça normal ve hatta gereklidir. Fakat bunların kontrol edilemez bir düzeye gelmeleri ve annenin hayat kalitesini düşürür olmalası üstesinden gelinmesi gereken bir problemlerdir. Aksi taktirde gerek annenin gerekse de bebeğin sağlığının risk altına girmesi de muhtemeldir. Fakat depresyon tedavisinde kullanılan pek çok ilacın gebelikte kullanımının mümkün olmaması onun tedavisini de biraz daha zor hale getirmektedir. Kendinizi keyifsiz ve ya negatif bir ruh hali içinde bulmaya başladıysanız kendinize zarar verme ya da intihar düşüncesi aklınızdan geçiyorsa, özellikle uyku düzeni sorunları ile eşinizle tartışmalar ve ya iştahsızlık gibi belirtiler gösteriyorsanız hamilelik depresyonu konusunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Gebelik depresyonuna karşı olarak en etkili tedavi yöntemleri arasında elbette uzman psikologlarla birlikte çalışmak bulunuyor. Sorunlarınızın üzerinden gelebilmeniz konusunda sizinle terapiler düzenleyecek olan psikologunuzun önerilerini dikkate almalısınız ve hem kendiniz hem de çocuğunuz için süreci sağlıklı bir şekilde atlatmanız gerekmektedir.

Bunun yanında balık ürünleri tüketmeniz mutluluk hormonu salgınızı arttırabilir ve günün bir iki saati güneş ışığını görerek duyularınızın aktive edilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında akapunktur yöntemlerinden de faydalanarak alternatif tıbbın çarelerinden faydalanılabilir. Ancak bu tedavilerden önce doktorunuzla görüşerek siz ve bebeğiniz için uygun olup olmadıklarını öğrenmeyi de unutulmamalıdır. Zira vücudunuzun bu tedavilere nasıl bir yanıt vereceği konusunda emin olmanız depresyon tedavisini kolaylaştırır. Tedavisi temel yöntemlerle gerçekleştirilemeyen depresyonları çözümü için gerek psikiyatrınızın gerekse de hamilelik sürecinde ise danışmanlığını aldığınız doktorunuzun ortak bir şekilde çalışması gerektiğini unutmayınız.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*