Hazır Besinler Nelerdir?

Fabrikalarda paketlenerek üzerinde imal tarihi ve son kullanma tarihine bakarak alacağımız hazır besinler toplumumuz içinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Market anlayışının artması ve içerisinde her seçeneği dondurarak bulundurması nedeni ile ihtiyaçlarımızı neredeyse hemen hepsini bir markete giderek yapabiliriz. Patatesinden soğanına kadar doğranmış ve hazır satılan ürünler sarmadan tatlıya kadar her yiyeceği yemeye hazır sunabilen marketler içinde satılmaktadır. Uygun fiyatlı olan ancak tadı güzel olsa da mutlaka katkı maddelerini içeren formülleri ile sağlığımızı tehdit etmektedir. Hamburger, lahmacun, pizza gibi yiyecekleri dondurarak hazır gıda sektöründe en kolay yeme şeklini oluşturan dondurulmuş besinler lokantalara gitme alışkanlığını dahi yok etmektedir.hazır besinler, hazır besinler nelerdir, hazır besin

Dondurulmuş Patatesin Zararları

Patates yapı itibari ile karanlıkta bekletilerek soğukla ilişkisi olmaması gereken bir gıdadır. Yaz aylarında bile buzdolabına konması riskli ola patatesin dondurulması kim bilir ne kadar zararlıdır. Soğukta bekleyen patates içinde biriken zararlı maddeler pişirdiğinizde direk olarak zehirlenmeye neden olmaktadır. Dışarda bekletilmesi gereken bu ürün marketlerde nasıl dondurularak satılıyor. Göz göre göre yapılan bu yanlışların önüne geçmek için bu ürünleri almamalıyız. Satmakta zorlanacakları ürünleri dolaplarından kaldıracak olan satıcılar zamanla dondurulmuş ürünlerini getirmeyecektir. Kışlık patatesinizi en iyi şekilde almak için eskiden olduğu gibi toplu olarak alıp karanlık yerlerde saklamak daha sağlıklı olacaktır. Karanlık çabuk yeşermesini önleyecek ve kış boyu kullanmanızda tazeliğini koruyacaktır.

Ambalajlı Ürünlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paketleme tarihlerine bakarak karar verebileceğiniz ambalajlı ürünler için sakıncalı olabilecek konumları göz ardı etmemelisiniz. Bunun yanında paketlerinizde delinme, hava alma, renk değişikliği, yakın zamanda ürünün kullanma tarihinin dolması, geçmiş kullanma tarihi gibi ibarelere dikkat etmelisiniz. Paketler üzerindeki renklendirmelerin yapılması için kullanılan boyama maddeleri de oldukça tehlikelidir. Evinize almadan önce bu renklenmenin dağılıp dağılmadığına bakmalısınız. Elinize yapışan renkleri olabileceği ambalajların içi de dışı kadar sağlıksız koşularda üretilmiş demektir. Besinlerimiz tarladan gelirken doğalığını yitirmeye başlamasın diye tohum kaynaklarımızı korumalı ve yurt dışından alınacak tohum siparişlerimizi iptal etmeliyiz. Köylümüzün elindeki tohumları artırarak ürün ekmek en faydalısı olacaktır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*