Helal Gıda Markaları Nelerdir?

helal gıda markaları, helal gıda markalarında kalite

Yediden yetmişe her insanın dikkat ettiği helal gıdalar günden güne artmaktadır. Çoğu insan yediklerinin helal mi haram mı olduğunu bilmemektedir. Peki, helal nedir bunu size kısaca açıklamak istiyorum. Helal Arapça kelimeden gelmektedir. Helal meşru manasına gelmekte olup Allah (c.c) Kur’an-ı keriminde Müslümanlara ve bütün insanlara helal olan şeyleri yemelerini emrediyor. Bu gibi birkaç ayet ise şöyledir.helal gıda markaları, helal gıda markalarında kalite

“ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların iyilerinden yiyin, eğer siz gerçekten Allaha kulluk ediyorsanız ona şükrediniz.

Allah’ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine etmiş bulunduğunuz Allahtan korkun.

Gıdaların helal sayılabilmesi için alkol kullanmadan, hayvanı İslami usullere uygun olarak kesilmiş olması ve bitkisel tabanlı katkı maddeler %100 helal olarak kabul edilmektedir. Gıdaların haram sayılması için yenmesi haram kılınmış ve kesiminin İslam’ı usullere uygun yapılmamış hayvanı veya bitkisel olduğu halde alkol kullanılmış gıda maddelerinde %100 haram kırılmıştır.

Bir önemli konu ise ürünlerin helal gıda markaları nasıl anlaşılır? Bundan da kısa bahsedeyim.  Helal gıda sertifikalı ürünler olabilmesi için helal sertifikalı katkı maddelerinin kullanılması gerekmektedir. Üretim sureci kontrol edilerek “helal sertifikası” verilmektedir. Çoğu kişiye helal gıda markaları nasıl anlaşılır? Diye sorduğumuzda haram olmayan gıdalar denmektedir. Aslında bu kadarla bitmemektedir tabi ki haram olmayan gıdalar olması gerekir ve bunu yanı sıra gıdaların üzerinde helal sertifika damgasının bulunması gerekmektedir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*