İşsizlik Süresi Boyunca Yapılması Gereken Durumlar

işsizlik süresi işlemleri, işsizlikte neler yapılmalı, işsizlik durumu ve yapılması gerekenler

Siz de hızla büyüyen işsizler sınıfına dahil misiniz? Eğer ki, öyleyse zor bir dönemden geçiyorsunuz demektir. Normalde olsa asla reddedemeyeceğiniz kadar çok boş zamanınızın olacağı bu dönem boyunca dikkatli olmanız gerekmektedir. İşsizliğin vereceği şok duygusal travmalara dahi yol açabiliyor. Bu sebeple boş zamanınızı nasıl değerlendirmeniz gerektiğini iyi biliniz. Öncelikle de mutlaka bir an önce iş aramaya başlayınız. Bu size duygusal bakımdan da destek olur. Fakat iş aramakla kalmayın bir yandan da aşağıda sizler için hazırladığımız listeye bir göz atın ve yazanları bir an önce uygulamaya başlayınız. Bu listede yaşamınız normal standartlarına gelene kadar yapmanız gerekenlerle ilgili birtakım ipuçları bulursunuz. Kendinize ve ya biriyle birlikteyseniz birbirinize karşı nazik olmanız gerekiyor. Eğer ki, tek başınıza yaşıyorsanız kendinize karşı nazik olmayı öğreniniz. Unutmayın elinizde olmayan bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle de kendinizi suçlamayın ve eski işinizi geride bırakıp yeni işlere yelken açınız. Eğer ki, beraber olduğunuz biri varsa birbirinize karşı nazik davranınız. Sıkıntılarınızı ve stresinizin hıncını karşınızdaki kişiden çıkarmayınız. Birbirinizi destekleyin ve kırıcı sözler söylemekten kaçınmamalısınız. Unutmayın, bu gibi zamanlar çiftlerin birbirlerine en çok ihtiyaç duydukları zamanları ifade eder. Gününüzü nasıl geçireceğinizi önceden belirlemelisiniz. Tüm bu boş zaman boyunca uyuklayarak ve ya televizyon izleyerek tembellik yapmayınız. Her zaman olduğu gibi erkenden kalkın, duşunuzu alın ve normal rutinlerinizi izleyiniz. Günlük planınızı hiç aksatmadan yerine getirmelisiniz.işsizlik süresi işlemleri, işsizlikte neler yapılmalı, işsizlik durumu ve yapılması gerekenler

Egzersiz yapınız: Bu kadar fazla boş zamanınız varken spor yapmayı da ihmal etmeyiniz. Böylelikle kendinize sağlıklı bir program hazırlayabilir, evde oturmanın yaratacağı kiloları da engellersiniz. Bu size hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi gelir.

Çekingen olmayınız: Çoğu insan için, işsizken sosyalleşmek zor bir durumdur. ‘’Ne iş yapıyorsunuz’’ şeklinde gelecek o korkunç soruyla yüzleşmek pek de kolay olmaz. Ancak kendinize güvenin ve bu durumun sizin elinizde olmadığını kendinize hatırlatarak sosyalleşmeye devam ediniz. Bu şekilde işsizlik sürecini daha kolay atlatabilirsiniz. Fakat bunu yaparken harcamalarınıza dikkat edin ve kesinlikle aşırıya kaçmayınız.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*