Kaliteli Bir Antrenman Oluşturma Yöntemleri

kaliteli bir antrenman tasarlama, antrenman yapımı, kaliteli antrenman yapımı

Egzersiz eğitimi programları; Kişilerin isteklerine, spor hedeflerine ve vücudun spor alışkanlıklarına göre düzenlenmesi gerekir. Özellikle spora yeni başladıysanız tüm vücudunuzu spora adapte etmek için vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırabilecek bir program hazırlamanız önerilir. İlk haftalarda tüm kaslarınızı çalıştırmanız size yardımcı olacaktır. Önümüzdeki 2 ve 3 hafta içinde vücudunuz yorgunluğu giderdiği için kas yapmaya hazır olacaktır. Geçmiş süreçte vücudunuzu tanımaya çalışmalı ve nasıl bir işe ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Spor hedefiniz, kilo verme, kas geliştirme, artan kas gücü veya kilo alma gibi çeşitli sonuçlara ulaşmak olabilir. Mümkün olduğunca çabuk çalışabilmek için kendi vücudunuzu tanımanız gerekir. Hedeflerinize göre size en uygun araştırmayı belirleyebilirsiniz.kaliteli bir antrenman tasarlama, antrenman yapımı, kaliteli antrenman yapımı

Kaliteli antrenman nasıl olmalıdır?

Antrenman sırasında karmaşık egzersizler yapmanız ve kısa sürede daha fazla vücut bölümünü çalıştırmanız gerekir. Bir antrenmanda ne kadar çok iş yaparsanız, verimliliğinizin o kadar yüksek olduğunu düşünmek bir hatadır. İdeal olarak, 3 ila 5 egzersiz yapmalısınız. Antrenman gününde bench press, squat, pull-up gibi egzersizler yapmak yeterli olacaktır. Hedefleriniz bölgesel çalışmayı içeriyorsa, bu çalışmanın ardından kol ve göğüs egzersizleri eklenebilir. Kaliteli bir antrenman için en fazla 5 egzersiz yapmalısınız.

Bir antrenmanda beşten fazla egzersiz yaparsanız, kas yıkımına neden olabileceğinden bu önerilmez. Ayrıca vücudunuzun dinlenemez hale gelmesine neden olur. Yapılan işi tekrarlamakta bir sakınca yoktur. 3 veya 5 set halinde antrenman yapabilir ve vücudunuz yeni bir sete geçmeye hazır olana kadar bekleyebilirsiniz. Fitness çalışmalarınızı daha etkili hale getirmek için fitness malzemeleri kullanabileceğinizi hatırlatırız. Birçok fitness egzersizinde maksimum performans için ekipmana dayalı eğitime ihtiyacınız olabilir.

Sporda amacınız kas geliştirmekse, az sayıda tekrarla başladığınız aktivitelerinizde hareketlerin tekrar sayısını düzenli olarak artırmalısınız. Ancak bu tür antrenmanlarla kas gelişimini destekleyebilirsiniz. Ayrıca kasların gelişmesi için kasların yeterli seviyede dinlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kas inşa ederken yağ yakmak için egzersizler;

Egzersiz sırasında kasları güçlendirirken yağ yakmayı planlıyorsanız; Kalori açığı oluşturma konusunda dikkatli olmalısınız. Kuvvet antrenmanı uygulayabilirsiniz ve vücudunuza tüm hormonal uyarıları verecek olan iştir. Spor yapmanın yanı sıra beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Bu nedenle aşırı yemekten ve aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Kalori açığı oluşturabilmeniz için çalışmalarınıza eşlik edecek bir beslenme programı izlemeniz gerekir. Kaliteli bir antrenman için; Metabolizmanızı harekete geçirecek bilinçli bir eğitime ve dengeli bir beslenme planına ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Kalori açığı yaratmak için kardiyoyu ihmal etmeyin. Bir sakatlığınız yoksa, bölgesel egzersizler yerine karmaşık egzersizleri tercih etmelisiniz.

Kaliteli bir antrenman programı hazırlama aşamaları;

  1. Bir öğrenme yapısı oluşturun… Öğrenmenizdeki en önemli şey hedefinizdir. Kas hacmini artırmak, kas dayanıklılığını artırmak veya kas gücünü artırmak gibi size en uygun seçeneği seçmeli ve antrenmanınızın temelini oluşturmalısınız.
  2. Egzersiz Sıklığınızı Belirleyin… Egzersiz sıklığı vücut geliştirmeniz için son derece önemlidir. Antrenmandan sonra kaslarınızın yeterince dinlenmeye ve toparlanmaya ihtiyacı vardır. 24-48 saat arasında belirlenen dinlenme süresini dikkate almak gerekir.
  3. Esnekliği ve hareketliliği ayarlayın… Kas yapımında aktif rol oynayan liflerin uzunluğu azaltılarak araştırmalar yapılıyor. Yani işinizde hareketin devamı; Kas lifleri en uzun ve en kısa hale geldiğinde yapılır.
  4. Egzersiz sonrası dinlenme… Düzenli, kaliteli ve yeterli uyku kas gelişiminde büyük rol oynar. Uyku sırasında vücuttaki hormonal seviyelerin yükseltilmesi, yıpranmış dokudaki hasarın onarılmasına yardımcı olur. Günde ortalama 8 saat uyumanız gerekir. Uykunuzun kalitesini ve etkinliğini arttırmak için ideal sıcaklıkta karanlıkta ve sessiz bir ortamda uyumaya özen göstermelisiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*