Keratosis Pilaris Tedavisi Nasıl Yapılır?

keratosis pilaris nedir, keratosis pilaris tedavisi, keratosis pilaris ne demek

Keratosis Pilaris yani halk arasındaki ismiyle tavuk derisi hastalığı ismi duyulduğunda birçok kişi iğreti ile bu hastalıktan bahsetmektedir. Toplumumuzda çok fazla yaygın olan rahatsızlık genelde bacakta, kolun üst dış kısmında, sırtta, açıkçası vücudun her yerinde olabilmektedir. Tıpta ise bir rahatsızlık olarak dahi geçmeyen bu rahatsızlık estetik görünümü çok fazla bozmaktadır. Yoğun olarak diz kapağı aşağısında ki bölgelerde görülebilmektedir. Keratosis Pilaris rahatsızlığında genel olarak yuvarlak ve kırmızı sivilce benzeri görünümler oluşmaktadır. O nedenle kolda oluşması halinde genel olarak sivilce ile çok fazla karıştırılmaktadır. Fakat sivilceden farkı olan sıkıldığında yağ bezesi olmamaktadır. Toplumumuzun ilk olarak kabul etmesi gereken anne ya da baba’da bu durum varsa rahatsızlık genetik olmasından dolayı çocuklarda da olmaktadır.keratosis pilaris nedir, keratosis pilaris tedavisi, keratosis pilaris ne demek

Keratosis Pilaris Tedavileri Nelerdir?

Keratosis Pilaris toplumumuzda çoğu kişi tarafından yoğun olarak görülmesi üzerine araştırmalar yapılarak bu soruna çözüm yolları aranmaktadır. Keratosis Pilaris tedavisi genel olarak hastanelerde kremler ile yapılmaktadır. Günümüzde ise daha iyi sonuç veren lazer tedavileri daha fazla tercih edilmektedir. Bu durumda kozmetik ürünler ve kremler ile geçirme çabaları da olmaktadır. Ama en önemlisi sabunlar ile rahatsız olan bölgeyi daha kötü sonuçlar ile karşılaşılması da mümkün olmaktadır. Sabunlar cildi daha fazla kurutarak hasta olan bölgeye uygulanması halinde kişiler daha fazla rahatlıklar ile karşılaşmaktadır. Ancak doktorların önermiş olduğu kremler uygulanarak fayda görülmesi de bir süreliğine olmaktadır. O nedenle kozmetik ürünlerinde ki tercihlerde en etkili yöntem sabunsuz temizlik jelleri olmaktadır.

Bunun yanında uygulanan yemek tedavileri de bulunmaktadır. Kahve ve limon karışımlarının etkilerini gören birçok kişi bulunmaktadır. Daha sonrasında hekimlerin vermiş olduğu krem uygulanması halinde o bölge yumuşamaktadır. Bu rahatsızlığı olan kişiler tenlerine dokunması halinde eski pütürlüğü daha az hissedilmesine neden olacaktır. Daha sonrasında haftada üç kez yapılan kahve ve limon karışımı sonrasında tuz ve zeytinyağı ile sert bir halde rahatsız olan bölgeye masaj yaparak sürülmelidir. Kurulandıktan sonra ise hekimlerin vermiş olduğu krem uygulanmalıdır. Bu uygulama esnasında her ne kadar pütürlükler geçse dahi kırmızı noktalar da asla değişimler olmamaktadır. Fakat tüm bu sorunlar içinde çözüm yolları elbette bulunmaktadır.

Ülkemizde bu tür sorunlar her ne kadar sıkıntı yaratmasa da diğer ülkelerde bu tür problemlere önem verilmektedir. Yemeyerek bu tür sorunlardan kurtulma fırsatları da olmaktadır. Bu tür hastalıklar bazı kişilerde fazla kilolar nedeniyle de oluşabilmektedir. O nedenle ilk olarak dikkat edilmesi gereken tüketilen yiyecekler olmaktadır. Doktorlardan ilk olarak duyarlılık testlerinin yaptırılması gerekmektedir. Bu tür rahatsızlıklar aynı zamanda alerjik reaksiyonlardan da oluşabilmektedir. O yüzden ilk olarak toplumumuz hangi yiyeceğe alerjisinin olduğunu öğrendikten sonra hayatından o yiyeceği çıkarma işlemlerinin devamlarında bu tür sıkıntılarda devam etmemektedir. Bu hastalıkla ilgili yaptıracağınız tetkik ve ön tedavilerin ortalama maliyeti 1.500 TL civarındadır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*