Konut Hesabı Nedir?

konut hesabının faydaları, konut hesabının işleyişi, konut hesabı ne işe yarar

Devletin, vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için birikim yapmalarını desteklemek adına kendisinin de % 20’lere kadar katkı sağladığı bu uygulamaya konut hesabı denir. Gelin bu uygulamayı biraz detaylandıralım.konut hesabının faydaları, konut hesabının işleyişi, konut hesabı ne işe yarar

Konut Hesabından Kimler Yararlanabilir?

Bu uygulamadan 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28.Maddesi kapsamına girenler haricindeki, tüm vatandaşlardan devlet katkısı ödemesine hak kazanmış olanlar girmektedir. Bir diğer husus ise devlet bu desteği sadece üzerinde herhangi bir kat mülkiyeti, kat irtifakı veya müstakil tapulu konut bulunmayan vatandaşlarına vermektedir. Devlet konut hesabından yararlanmak için 18 yaş şartı aramamaktadır. Adına hesap açılması düşünülen kişinin gerekli diğer şartları yerine getirdiği takdirde veli veya vasisi tarafından hesap açtırılabilir. Bir kişinin bir tane konut hesabı olabilir. Ortak hesaplar müşterek veya münferit şekilde bile olsa konut hesabı olarak değerlendirilmeyecektir. İlgili hesaplar açıldıkları bankalarda kalacak herhangi bir sebeple diğer bankalara taşınması söz konusu olmayacaktır. Bu uygulamadan Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarda yararlanabileceklerdir. Peki, ne kadar bir destekten bahsediyoruz diye sorarsanız devletin belirlediği, vatandaşların birikim tutarlarının maksimum % 20 si oranında katkı sağlamaktadır. Ama bu rakam 15.000.-TL ile sınırlıdır. Vatandaşın kendi birikimi ne kadar yüksek olursa olsun devlet 15.000.-TL’nin üzerinde bir katkı sağlamamaktadır. Devlet hesap açılışında vatandaşlarına bir kereye mahsus, ödemelerin üst sınırı olan bin TL’lik tutarın üzerinde fakat 30 bin TL’yi aşmayacak bir meblağı hesaplarına yatırmaya izin veriyor.

Konut Hesabı Nasıl Çalışıyor?

Bu uygulamada kalabilmek için bankada TL cinsinden hesap açtırmak ve düzenli şekilde ödemeler yaparak sistemin içinde 3 yıl kalma şartı aranıyor hesapta ne kadar çok birikim sağlanırsa devletin vereceği yardımda o kadar artacaktır. Ama daha önce bahsettiğimiz gibi bu tutar 15.000 TL ile sınırlıdır. Konut hesabının çalışması, hesap sahibinin hesaba düzenli ödeme yapmasına bağlıdır. İlgili kişilere bir dönem içerisinde en fazla iki kez çekim hakkı tanınacaktır. Bu hakkın ihlali söz konusu olursa hesap konut hesabı statüsünü kaybedecektir. Devlet katkısı ödemesi yapılmayacaktır. Bir diğer hususta 7 Nisan 2015 tarihinden sonra başka bir konut edinenlere hesap sahibinin birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara da devlet katkısı ödenmeyecektir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*