Köpüklü Türk Kahvesi

Köpüklü türk kahvesi, türk kahvesi yapımı, köpüklü kahve yapımı
  1. yöntem

Cezvenin içerisine mutlaka fincan kahve için bir fincan su koyun ve her fincan kahve için 1 çay kaşığı kahve ve 1 çay kaşığı şeker koyunuz. İyice karıştırmalısınız cezveyi kısık ateşe yerleştirin ve sonra asla karıştırmayın. Yavaşça kaynama derecesine getirmelisiniz. Kaynamaya başlayınca üstte oluşan köpüğü fincanlara dağıtın, yeniden kaynatın ve kalanı fincanlara paylaştırınız.Köpüklü türk kahvesi, türk kahvesi yapımı, köpüklü kahve yapımı

  1. yöntem

Öncelikle köpüklü Türk kahvesinin malzemesi önemlilik arz eder. Evet, herkesin bildiği gibi su kahve ve şeker üçlüsü pişirilir ateşte ama bu işin ayrıntıları işte o kadar basit olmamaktadır. Bilhassa buzdolabından buz gibi su çıkarılması gerekir. Eğer kahve sıcak ya da ılık suyla yapılırsa elde edeceğiniz köpük en fazla iki fincanı doldurmaktadır. Hatta ikinci zorlanılır, amma velakin buzdolabından çıkartılan suyla rahat 5 fincanı köpükten gözükmez yapar alkışı toplamanıza yardımcı olur. Şimdi gelelim diğer miktarlarına gerçi bunları bilmeyen yoktur belki de. Fakat önemli olan açılmış bir başlığa rast gelmiş olmamız ve onu olabildiğince ayrıntılı doldurmaya çalışıyor olmamız. Kişi başına iki çay kaşığı kahve ile bir çay kaşığı şeker koyar kısık ateşte kahvenizi pişirirsiniz. Kısık ateş de önemli bir ayrıntıdır. Bu arada tam kaynama esnasında ateşten alınan cezve direk fincanlara dökülmeye başlanmayacaktır. Kaşıkla cezvenin tepesinde oluşan köpük tüm fincanlara eşit eşit paylaştırılması sağlanır ve sonra fincanın yarısı olana kadar kahve dökülmektedir. İki taşım sonucu tepside götüreceğiniz fincanların görüntüsü gerçekten çok güzel bir hal almış olur. Gerisi ise höpürdete höpürdete içecek olanların keyiflerine kalmış. İyi yapılmış bir Türk kahvesinin üstü köpükle kaplı olur ve özellikle Türklerde en çok köpüklü fincan misafire veya en yaşlı kişiye verilmektedir. Kahvenin köpüklü olması için doğru boyutta cezve seçilmesi gerekir. Bu sebeple iyi donanımlı bir mutfakta 1 fincandan 4 fincan alabilecek boyuta kadar cezve takımları olmaktadır.

Bol Köpüklü Kahve Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

– Eğer ki, vaktiniz ve sabrınız varsa kahve çekirdekleri kendiniz kavurun ve öğütünüz.

–  daha önceden kavrulup öğütülmüş kahve alacaksanız iyi bir markanın yeni tarihli ürününü almalısınız kesinlikle rutubetli olmamalıdır.

– kesinlikle temiz ve soğuk içme suyu kullanmalısınız. Musluk suyu kullanırsanız bu sudaki klor kahvenizin tadını bozar.

– Beklemiş kahveyi ısıtıp tekrar tüketmeyiniz.

– Kahvenizi temiz bir cezvede pişirmelisiniz. Deterjan kalıntılarının iyice temizlendiğinden emin olun ve kullandığınız deterjanlar kokusuz olursa çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*