Meme Küçültme Operasyonu

meme küçültme, meme küçültme operasyonu yapımı, meme küçültme ameliyatı

Büyük meme kadında boyun, sırt ağrılarına neden olacak bir durumdur. Bu durum kadınların boyun ve sırt sağlığını bozabileceğinden Avrupa’da birçok ülkede estetik ameliyat grubuna dahil edilmeyip zorunlu ameliyat gerekçesi ile ameliyat ücretleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Meme Küçültme İçin En Uygun Adaylar

Kozmetik iyileşme kadar fiziksel rahatlama içinde yapılan meme küçültme ameliyatları için estetik cerraha başvuran kadınların memeleri çok büyük ve sarkıktır. Aktiviteleri büyük ölçüde kısıtlanmış olan bu kadınlarda, ciddi fiziksel rahatsızlıklar da ortaya çıkmış olabilir. Meme gelişimi tamamlanmadan yapılmayan meme küçültme estetiği ancak nadir görülen durumlarda, göğüs büyüklüğü ciddi derecede rahatsızlık uyandıracak boyutlara geldiği takdirde erken yaşlarda yapılabilmektedir. Ameliyat için uygun adaylar; operasyonu tamamen anlayabilecek olgunluğa erişmiş, gerçekçi beklentilere sahip, duygusal gelişimini tamamlamış kişilerdir.meme küçültme, meme küçültme operasyonu yapımı, meme küçültme ameliyatı

Yetkin bir estetik cerrah tarafından yapıldığında oldukça güvenli cerrahi operasyonlar olan meme küçültme ameliyatları, basit bir işlem olarak görülmemelidir. Her cerrahi operasyondaki gibi, meme küçültme estetiğinde de bir takım riskler vardır. Meme başı etrafında ufak çapta yaralar oluşabilir ama antibiyotik içerek krem tedavisi sayesinde bu yararlardan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrasına dair önerilerine sıkı sıkıya uyarak, bu riskleri asgariye indirebilirsiniz.

Sutyen ve bikini üzerinden belli olmayan izler bırakan meme estetiği ameliyatında kötü iyileşme olmaması için sigaraya da mutlaka ara vermek ya da en iyisi tamamen bırakmak gerekir. Meme ve göğüs uçlarının pozisyonunun tamamen simetrik olmaması mümkündür. Bu ameliyatlarda meme ucuna süt ileten kanalların büyük kısmı alındığından hastanın emzirme işlevini kaybetmesi söz konusu olabilir. Ayrıca meme uçlarında ve memelerde his kaybı yaşanması gibi riskler de vardır.

Tüm bu risklerin minimum seviyeye indirgenmesi için uzman, yetkin ve deneyimli bir estetik cerraha başvurulmalıdır.

Ameliyatın Planlanması

İlk değerlendirmede, estetik cerrahınızın düşüncelerini dinlemek ve ayrıca ameliyata dair istisnasız bütün beklentilerinizi açık yüreklilikle ve net ifadelerle paylaşmanız önemlidir. Estetik cerrah ile hastanın ideal meme büyüklüğüyle ilgili düşünceleri aynı olmayabilir.

Ağır Memeler

Ağır memeler; sutyen askılarından kaynaklı derin omuz izleri, sırt ve boyun ağrıları, psikolojik sorunlar ve çeşitli fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Cerrahınızın yapacağı muayenede çeşitli ölçümler ve ameliyat sonuçlarının karşılaştırılabilmesi için fotoğraf çekimleri yapılacaktır. Derinizin durumu, yaşınız, kilonuz, boyunuz, göğüs kafesinizin yapısı gibi birçok farklı unsuru değerlendiren estetik cerrahınız ameliyat sonucunu etkileyecek konular hakkında sizinle konuşacaktır. Göğüs büyüklüğü gibi, meme başının yeri konusunda da estetik cerrahınızla bir mutabakata varmalısınız. Zira operasyon, göğüs uçlarının yukarı alınmasını sağlamaktadır.

Estetik cerrahınız görüşme sırasında yara izleri, komplikasyon riskleri, ameliyat sonrası bakım ve kısıtlamalar gibi hemen her konuda bilgi verecektir. Bu bilgilendirme sırasında aklınıza gelen soruları da ertelemeden doktorunuzla paylaşmanızda yarar var.

Ameliyat İçin Hazırlık

Ameliyat öncesi hazırlıklarla ilgili geniş içerikli bilgilendirme yapan estetik cerrahınız, gerekli görmesi halinde mamografi yani meme röntgeni çektirmenizi de isteyebilir. Yeme içme, sigara kullanımı, ilaçlar, bazı vitaminlerin alınması ya da alınmaması gibi özel direktifler veren cerrahınız ameliyat sonuçlarını olumlu ve olumsuz etkileyen her konuda açıklamalar yapar.

Meme küçültme ameliyatlarının büyük bölümünde kan nakli gerekmemesine rağmen şayet çok büyük meme dokusu olması durumunda cerrahınız ameliyattan önce 1 ünite kan vermenizi isteyebilir. Bu sayede ameliyat sırasında kan nakli gerekli olursa kendi kanınız kullanılır. Ameliyatın ardından evinize dönmenize yardımcı olacak birisini ayarlamanızda da yarar var.

Yatan hasta prosedürü olarak, meme küçültme ameliyatlarından sonra hastanın yaklaşık 2-3 gün hastanede kalması gerekir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve operasyonun niteliğine bağlı olarak 2 ila 4 saat arasında sürer.

Cerrahi

Farklı tekniklerle meme küçültme estetiği yapılmasına rağmen en çok kullanılan teknik, “Ters T” şeklinde kesi yapılan yöntemdir. Bu kesi meme ucunun etrafındaki kahverengi dairesel alanı yani Areolayı çevreler ve aşağı doğru uzanarak, meme gerisindeki doğal hattı izler.

Operasyon sırasında estetik cerrah fazla olan yağ dokusunu, deriyi ve meme dokusunu çıkartır; meme ucunu ve Areolayı tekrar yukarı taşır.

Sonraki adımda yanda kalan meme dokusu, Areola çevresiyle ve orta bölümle birleştirilerek, memelerin yeni hatları şekillendirilir.

Hastanın koltuk altında fazla yağ birikimi söz konusuyla Liposuction yani vakumla yağ emme yönteminin de operasyona dahil edilmesi mümkündür. Alınacak deri, yağ ve doku miktarı meme başının yeni pozisyonunu ve memelerin yeni şeklini belirler. Daha evvelden meme başının yukarısında kalan deri aşağıya taşınarak, memeye şekil verilir. Dikişlerle yapılan bu işlemler kapatılır ve bu sayede memeler son şeklini kazanmış olur. Areola çevresindeki ve altındaki, göğüs altındaki izler kalıcı olmasına karşın bikini ve sutyenle kolayca kapatılabilir.

Meme başındaki kan damarları ve sinirlerin büyük çoğunlukla kesilmediği meme küçültme ameliyatlarında, nadiren sadece yağ dokusu alınır. Sadece liposuction yöntemi kullanılarak yapılan meme küçültme operasyonları, en az iz kalan yöntemdir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyatın sonrasında hastaya; ince pansuman üstüne elastik bandaj uygulanmakta ya da özel cerrahi sutyen giydirilmektedir. İlk birkaç gün biriken sıvı ve kanın tahliyesi için meme yanlarına ince tüpler yerleştirilebilir. İlk günler öksürdüğünüzde ve hareket ettiğinizde ağrı hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık hissi bir hafta kadar sürebilmektedir ancak cerrahınız ağrı hissinin azalması için çeşitli ilaçlar önermektedir. Birkaç gün içinde bandajlardan kurtulmanıza rağmen morluk ve şişlikten kurtulmak için gece gündüz cerrahi sutyen kullanmaya devam edeceksiniz.

Meme derinizde aşırı bir kuruluk varsa ameliyatlı bölgeler haricinde göğüslerinize günde birkaç defa nemlendirici sürebilirsiniz. Ameliyattan sonraki ilk adette göğüslerin şişmesinden kaynaklı hafif bir ağrı olabilir ve ayrıca ilk birkaç ay, ara ara gelen keskin ağrılar yaşayabilirsiniz. Doku şişmesi, göğüs ucu ve göğüslerde bir miktar his kaybı yaşanmasına yol açabilir ancak bu durum 5-6 hafta içinde ortadan kalkar. Çok nadir olmakla birlikte bazı hastalarda his kaybı kalıcı olmakta, bazılarındaysa his kaybının geçmesi 1 seneyi bulabilmektedir.

Birkaç günde ayağa kalkabilirsiniz ama yine de ilk haftalarda memelerinizde ağrı hissi oluşabilir. İlk ay kesinlikle ağır şeyler kaldırmaktan ve itmekten kaçınmanız gerekir.

Günlük aktivitelerinizi özetleyen detaylı bilgilendirme yapacak olan estetik cerrahınız, dikkat etmeniz gereken önemli her şeyi sizinle paylaşacaktır. 15 gün içinde “çok yoğun bir tempoda olmamak kaydıyla” sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Destek için atletik sutyen kullanmanızda yarar var. Cinsel uyarılar ağrı ve şişmeye sebep olabileceği için bir haftalığına cinsel hayatınıza ara vermelisiniz. İlk 6 hafta hafif temaslar haricinde göğüslerinizi her tip müdahaleden korumanız gerekir.

Yeni Görünümünüz

Ameliyat sonrasında oluşan şişlik ve morluklar birkaç hafta içinde ortadan kaybolmasına rağmen göğüslerinizin yeni şeklini alması 6 ile 12 ay kadar sürecektir. Bu zaman dolduğunda dahi memelerinizde; kilonuza, hormon düzeninize veya hamileliğe bağlı olarak değişiklikler yaşanabilir. Estetik cerrahınız izlerin mümkün olduğu kadar belirsiz olmasına çalışsa da, meme küçültme ameliyatının belirgin ve kalıcı izler bıraktığını unutmayın.

İlk aylarda belirgin ve kırmızı renkli olan ameliyat izleri zamanla solmaya ve daha az belli olmaya başlar. Cerrahınız kesilerin yerini, sutyen ve bikiniyle kolayca saklanabilecek şekilde ayarlamaktadır.

Meme küçültme ameliyatı, beden imgesinde en hızlı değişiklik yaşanan estetik cerrahi prosedürleri arasında yer alır. Bu ameliyattan hemen sonra memelerinizin büyüklüğünden kaynaklanan fiziksel problemlerden kurtulacak, daha orantılı bir bedene sahip olacak ve giysileriniz daha şık görünmenizi sağlayacaktır. Aile ve arkadaşlarınızın yeni görünümünüze alışmasıysa biraz zaman alabilir.

Bu ameliyat niçin olduğunuzu aklınızdan çıkartmadan ameliyat sonrası uzun dönemde sabırlı olmalısınız. Daha orantılı göğüslere sahip olacak ve bu ameliyatı olan pek çok kadın gibi  daha mutlu olacaksınız.

Ameliyat Sonrası Bakım İçin Bilgiler

İlk iki hafta sırt üstü yatmanız, tavsiye edilen özel sutyenleri 24 saat hiç çıkartmaksızın; 6 ay süreyle de gündüzleri kullanmaya devam etmeniz gerekiyor.

İlk günlerce kollarınızı mümkün olduğu kadar az hareket ettirin. Bir hafta boyunca araç kullanmanız ve kol hareketliliğinizi yavaş yavaş arttırın.

Kan ve sıvı birikimini dışarı atmak için kullanılan drenler birkaç gün içinde çıkartılmaktadır.

Memelerinizde morluklar, şişlik, ağrı hissi, aşırı duyarlılık veya aksine duyarsızlık görülmesi ameliyat sonrası beklenen durumlardır.

Bandajlarınız ameliyattan sonraki 7. gün çıkartılıncaya kadar memelerinizi ıslatmayın. Bandajlar alındıktan sonra duş almakta serbestsiniz.

İlk 1-1,5 ay boyunca kuvvetli egzersizlerden ve efor gerektiren sporlardan uzak durun. Rutin egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İlaçlar

Ameliyat sonrasında iki hafta boyunca aspirin kullanmayın.

Ağrı kesicilere sadece ağrı hissettiğinizde başvurun.

İlk hafta antibiyotikleri muntazam şekilde kullanın.

Şişlik azaltan ilaçları bir ay boyunca kullanmaya devam edin.

Pansuman ve kontrol için randevu alın.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*