Öksürüğe Ne İyi Gelir?

öksürüğe ne iyi gelir, öksürük için ne yapılır, öksürüğe iyi gelen şeyler

Öksürük, eğer herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa doğal bir refleks olarak ortaya çıkar. Boğazdan balgam ve diğer zararlı maddelerin çıkarılmasını sağlayan öksürük, aslında vücudun kendini koruma amaçlı verdiği bir tepkidir. Akut öksürük olarak adlandırılan öksürük çeşidi 3 haftadan daha kısa süre süren öksürükleri ifade eder. Öksürük 8 haftadan daha uzun süre devam ettiyse, buna kronik öksürük ismi verilir. 3 ila 8 hafta arasında süren ve sonra düzelen öksürüklere de subakut öksürük denir. Bazı durumlarda öksürük hastalık belirtisi olarak da kendisini gösterebilir.öksürüğe ne iyi gelir, öksürük için ne yapılır, öksürüğe iyi gelen şeyler

Akut öksürük belirtileri genel olarak soğuk algınlığı, duman veya alerjenler ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Öksürük vücudumuz için normal bir eylem olsa da öksürüklerin sıklığı alerjenlere duyarlılık ve cinsiyet gibi faktörlere göre değişebilir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğün tedavisinde geleneksel tıp, bitkisel yaklaşımlar, hidroterapi ve fitoterapi gibi yöntemler uygulanabilmektedir. Bunun yanında öksürüğe faydalı olduğu bilinen bazı alternatifler bulunmaktadır.

Bal

Uzun yıllardır boğaz ağrısının tedavisinde kullanılan bal probiyotik özelliği ve antioksidan içermesinden dolayı vücuda çok faydalı bir yiyecektir.

2-18 yaş aralığında yer alan bireyler, bir hafta boyunca öksürük belirtisi göstermişse yatmadan yarım saat önce verilen bal, öksürüğün şiddeti ve sıklığının azalmasına yardımcı olur. Bal, öksürükten dolayı uykunun bozulmasını engeller.

Su ve Tuz Gargarası

Ilık su ve tuz ile yapılan gargara boğazdaki tahrişi azaltır. Boğazın arkasındaki balgam ve mukus, tuzlu su sayesinde azalır ve öksürük krizi azaltılmış olur. Ilık su ve tuz ile yapılacak gargara 6 yaşın üzerindeki kişiler için uygundur ve uzmanlara danışılarak yapılması gerekir.

Probiyotikler

Vücuda uygulandığında ya da tüketildiğinde insan sağlığına faydalı olan canlı mikroorganizmalara probiyotik denir. Doğrudan öksürüğün giderilmesini sağlamasalar da azalmasında yardımcı olurlar.

Kekik

Binlerce yıldır şifa kaynağı ve koruyucu olarak tüketilen Kekik, boğazdaki kasları gevşeten ve iltihabın azalmasını sağlayan flavonoidler isimli bileşiklere sahiptir.

Su ve Sıvı Tüketimi

Araştırmalara göre oda sıcaklığındaki suyun, öksürük, hapşırma ve burun akıntısını azaltabileceği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle öksürük sorunu olduğunda su ve sıvı tüketiminden kaçınmamak gerekir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*