Ortodonti Neler İle İlgilenir?

ortodonti nedir, ortodonti tedavisi, ortodonti tedavisi nasıl yapılır

Ortodonti, dişlerde oluşan yapısal bozuklukları inceleyen ve tedavi yolları içim çözümler sunan bir bilim dalıdır. Küçük yaşlarda ki çocuklarda görülen, çene yapısal sorunları ve yetişkinlerdeki diş bozuklukları ortodonti alanına girmektedir.

Dişlerde görülen bozukluklar, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. En yaygın olarak görülen nedenler ise parmak emme, tırnak yeme dudak emme, beslenme bozuklukları gibi sorunlardır. Bazılarında diş bozuklukları genetik olarak görülse de, bu çok nadir görülen bir durumdur.ortodonti nedir, ortodonti tedavisi, ortodonti tedavisi nasıl yapılır

Diş hekimi tarafından ortodonti tedavisi önerilen hastalar, ne kadar erken yaşta tedavi olmaya başlarlar ise o kadar etki eder. Çünkü özellikle çene yapılarında görülen bozukluklar küçük yaşlarda daha kolay tedavi uygulanmaktadır. Bu yetişkinlerde ortodonti tedaviden olumlu sonuçlar alınmayacağı demek değildir. Birçok yetişkin birey, doğru bir uygulama ile sağlıklı dişlere kavuşabilmektedir.

Dişlerde ki bozukluklara bağlı olarak tedavi süresi herkes için farklıdır. En fazla 2 yıl içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Bu süre içerisinde dişlerinde metal diş teli kullanmak istemeyenler, şeffaf diş teli kullanabilirler.

Ortodontistler, diş hekimliği fakültesini başarı ile bitirdikten sonra ortodonti alanında uzmanlığa hak kazanan kişilere verilen unvandır. Bütün ortodonti tedavilerini, normal diş hekimleri değil ortodontistler yapmaktadır. Diş teli tedavisi olmadan önce, hangi ortodontistin tercih edilmesi gerektiği ve diş teli fiyatları ile ilgili geniş bir araştırma içerisine girmelisiniz. İyi bir ortodontist bulduktan sonra, dişleriniz de yaşanan bozuklukların tedavisi için görüşmeye gitmelisiniz. Ortodontist size hangi tedavi yöntemlerinin uygulanabileceğiniz, ne kadar süre içerisinde tedavi olabileceğinizi ve tedavinizin maliyeti hakkında sizi bilgilendirecektir.

Ortodonti kliniklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur temizliktir. Diş sağlığı söz konusu olduğunda, tedavi uygulanacak olan her ortamın hijyeninin tam olarak sağlanması önemlidir. Temizlik sorunu olan kliniklerde, kesinlikle diş tedavilerine başlamamalısınız. Dişlerin mikrop kapması halinde bedelini ağır bir şekilde ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu konu hakkında hassas davranarak, gerektiği gibi temizlik kurallarına dikkat eden bir ortodonti kliniği bulun. Daha sonrasında ise kusursuz bir şekilde tedavinize başlamalı ve başarıyla ortodonti tedavinizi tamamlamalısınız.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*