Otomatik Vites Ehliyet Alanların Bilmesi Gerekenler

otomatik vites ehliyeti, otomatik vitesli araç ehliyeti almak

Trafiğe her hangi bir araç grubu içerisinde yer alan araç ile çıkabilmek için elbette ki yasal mevzuatlara uymak gerekmektedir. Yasal olarak bir sürücünün araç kullanabilmesi için uygun ehliyet belgesine sahip olması gerekmektedir.

Genel olarak otomobiller için kullanılan B sınıfı ehliyet belgesi, minibüs ve kamyonet için kullanılabilmektedir. Yeni yönetmeliğe göre B sınıfına getirilen bir yeni özellik ile Milli Eğitim Bakanlığı, otomatik vites ehliyet alanlar hakkında bazı önemli noktalara değinmiştir.otomatik vites ehliyeti, otomatik vitesli araç ehliyeti almak

Önemli detaylar nelerdir?

Normal bir şanzımana sahip araçlar içerisinde yer alan otomobil, kamyonet ve minibüs modellerini kullanabilmek için B ehliyet yeterli olmaktaydı öyle değil mi? Her ne kadar B ehliyet belgesi kapsamında yer alsa da otomatik vites ehliyeti otomatik vites ehliyet alanlar sadece otomatik şanzıman özellikli araçları kullanabileceklerdir. Yani, bunlar arasında bulunan otomobil, minibüs ve kamyonet eğer ki manuel vites özellikli ise maalesef buna yasa gereği izin verilmeyecektir.

Otomatik ehliyetten manuel e geçiş

Elbette ki ilerleyen zamanlarda ehliyetlerinde değişiklik yapmak isteyenler ya da otomatik araç kullanmak istemeyenler olacaktır. Bu durumda da otomatik vitesli ehliyetinizi normal bir B ehliyet belgesine dönüştürmeniz gerekecektir. Böylelikle öncesi sınavda eksik kalan kısımlarını tekrar sınava girerek tamamlayabilir, normal bir şanzımana sahip araçlar ile direksiyon sınavlarına katılarak başarı kazanılması durumunda ehliyetler çevrilebilecektir. Bu durumda detaylı bilgiler ise sürücü kursları tarafından sürücü adaylarına sunulabilecektir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*