Paranoyak Nedir?

paranoyak kime denir, paranoyak ne demek, paranoyaklaşma nedir

Paranoya temel olarak aşırı telaşlanmak, endişelenme ve ya korku ile tanımlanan ve mantığa uymayan kuruntular ile anlaşılabilen klinik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Her ne kadar çok uç noktalarda olmadıkça toplumsal olarak herhangi bir ciddi rahatsızlığa ya da zarara sebep olmasa da kişinin kendisine hayatı zindan etme özelliğine de sahip bir psikolojik rahatsızlıktır. Günlük paranoyalar arasında çevrenizdeki insanların düşman olduğuna ve size zarar vereceklerine inanmak sık veya hızlı adımlarla yürümek, ufak gürültü yada seslerden fazla endişelenmek gibi hayatınızın rutinini bozabilecek veya sosyal ilişkilerinizde sorunlar çıkarabilecek bu gibi durumlar yer almaktadır.paranoyak kime denir, paranoyak ne demek, paranoyaklaşma nedir

Asılsız düşünce ile kuruntuların yol açtığı paranoyanın etkilerinden kurtulabilmek için öncelikle sahip olduğunuz bu kuruntuların üzerine gitmeniz faydalı olabilir. Fakat bunu gerçekleştirmek için birdenbire hayatınızda yoğun değişiklikler yapmak yerine hafif dozlarla sosyal çevrenizde daha aktif hale gelmek ve size korku veren şeyleri yavaş yavaş yapmaya çalışmak gibi size özgüveninizi geri kazandıracak temel aktiviteleri gerçekleştirmeye çalışınız. Birdenbire yapmaya çalışabileceğiniz büyük değişikliklerin paranoya durumunuzu daha fazla derinleştirmesi mümkün olduğundan dolayı kendinizi yeni koşullara adım adım alıştırmanız çok önemlidir. Özellikle gerekli durumlarda uzman sağlık görevlilerinden destek almanın utanç verici bir durum olmadığını da anlamanız gerekmektedir. Tedaviyi reddeden paranoyak hastaların maalesef doktorlar tarafından tedavi edilebilme ihtimali de çok daha az olmaktadır. Gerek hasta gerekse de doktorun bu konuda karşılıklı olarak güven içerisinde çalışması gerekir.

Ayrıca teknolojik gelişmeler nedeni ile günlük hayatta çok daha azalan sosyalleşme ihtiyacı ile iletişimin kayıt altına alınabilmesi gibi belirli modern dünya gerçekleri de paranoya sahibi hastaların tedavilerinin zorlaşmasına sebep olmaktadır. Eğer paranoya haliniz hayatınızı etkilemeye başladı şeklinde düşünüyor veya bunun için çıkış yolları arıyorsanız bahsettiğimiz ufak adımlarla korkularınızın üstüne gitmeye çalışınız. Ancak bu konuda çıkmaza girdiğinizi düşündüğünüz an uzmanlarla görüşmeyi de ihmal etmeyiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*