Plastik Nerelerde Kullanılır?

plastik kullanımı, plastik kullanım alanı, plastik nerelerde kullanılır

Basınçlı Boru

Ülkemizde boru piyasasının bu kısmında rekabet çok yoğun bir durumdadır. Bu boruları üretenler açısından temel sorun olmakla beraber, boruların önemli bölümünün kamu ihaleleri için satın alınması ve devletin ödemelerinde gecikmedir. Reçine fiyatlarının hızla yükseldiği ve kredi maliyetlerinin çok yüksek olduğu bu yerde, üretenin ihalelerde zarar etmesi her an mümkündür. Büyük firmaların rekabetinin etkisi ile bazı firmalar 90 mm den büyük çaplı boru üretimini bırakarak, daha küçük çaplı borularda kar oranı daha düşük olmaktadır. Zira emek, enerji ve sabit maliyetler tüm boruların üretimi için aynı olduğundan çap küçülürken birim fiyatlar yükselmektedir.plastik kullanımı, plastik kullanım alanı, plastik nerelerde kullanılır

Drenaj Boru

Düşük kalitede olan ürünlerin şiddetli rekabetine karşın inşaat sektöründe son zamanlarda gözlenen yükseliş, boru satışlarının artmasına yol açmıştır.

Sulama Borusu

Tarım sektöründe bulunan nakit sıkıntısının olması, sulama boruları ve donanımı satışlarını da yavaşlatmaktadır. Uzun sürede, tarım kesiminin modernizasyonu ve GAP projesinin bu piyasayı uyaracağı şeklinde, sulama boruları satışı da canlanacaktır.

Şişeler

Geçtiğimiz yedi yıl zarfında reçine tüketiminin 20.000 metrik tonluk seviyeye ulaşması, şişe üretimini hızla yükseltmiştir. PVC ile üretilen şişeler gıda ve gıda dışı ürünlerin paketlenmesinde kullanılmıştır. Bu ürünler şunlardır:

1) Bitkisel yağlar
2) Maden suyu
3) Şampuanlar
4) Deterjanlar

Ana rekabet camdan ve son birkaç yıldan beridir PET’den olmaktadır. PVC şişe kullanan bitkisel yağ firmalarının büyük bir kesimi şişelerini satın almaktadır. Bu genellemenin en büyük istisnası salattır. Büyük maden suyu üreticileri kendi şişelerini kendileri üretirlerken, ufak firmalar bu gereksinimlerine göre şişelerini dışarıdan satın almaktadır. Şampuan ile deterjan şişeleri ise sıradanlaşmış şişe imalatçıları tarafından imal edilmektedir.

Paketleme işlemlerinde uzman oldukça, PVC şişe sektörünün kararlı adımlar ile büyümeye devam edeceği tahmin edilir. Artık PETKİM gıdaya ilişkin PVC reçinesini ürettiğinden şişe üretimi artacaktır. Gerek gıda gerek ise gıda; dışı kullanımı olan şişeler ile ilgili bileşim, ya bileşim olarak ithal edilmekte ve ya yerel olarak bir araya getirilerek halledilmektedir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*