PROTEİN TOZU HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

protein tozunun zararları, protein tozu kullanımı, sporcular için protein tozu

Vücudun bütün hücrelerinin büyük bir kısmı proteinden üretilmiştir. Protein vücutta önemli işlevlere sahiptiler. Protein tozu ikiye ayrılıyor. Whey protein tozu ile Kazein proteini şeklinde iki çeşidi bulunuyor.

WHEY PROTEİNİ TOZU

Peynirin mayalanması sırasında oluşan peynir altı suyu kullanılarak imal edilen bir protein türüdür. Peynir altı suyunun kurutulmasıyla elde edilen ürün laktoz ve protein yönünden oldukça değerli besindir.  Atletler ve diğer sporcuların protein ihtiyacı diğer sporculardan fazla oluyor. Bu tozlar proteini hızlı sindirmektedir. Emilimi çok hızlı olduğu için tercih ediliyor. Yaşlılık dönemindeki kas erimesine karşı da kullanılmaktadır. Kilo verme sürecinde de etkisi vardır. Bu protein özellikle iştahı baskılayan hormonları arttırarak ağırlık kaybına yardımcı olmasını sağlamaktadır.  Bu proteininin yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol üzerine olumlu etkileri saptanmış. Kanser hastaları yeterli besin alımı yapamamaktadır. Bunu önlemek ve ya protein açığını kapamak açısından oldukça önemlidir.protein tozunun zararları, protein tozu kullanımı, sporcular için protein tozu

KAZEİN PROTEİN TOZU

Sütten elde edilmektedir. Hayvan sütlerinin proteinlerinin çok fazla bir oranı kazeindirler. Bu protein çocuk ve erişkin beslenmesinde büyük önem taşıyor. Çünkü büyüme, gelişme ve canlılığın sürmesi için gerekli tüm aminoasitleri bulundur. Whey proteini kadar hızlı emilme gerçekleştirmez. Yatmadan önce veya kahvaltı sonrası kullanım kas kütlesinin korunması için yeterli olacaktır.

VÜCUT NE KADAR PROTEİNE İHTİYACI DUYAR?

Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük protein gereksinimi ortalama olarak kullanabilir. Bu oranı yakalayamayınca protein tozu ne işe yarar der ve kullanmaya başlıyoruz. Hele ki sporcuysanız proteinlerin enerjiye katkısı artar. Bilhassa egzersize yeni başlayan kişilerin, protein alımlarını ilk 3-4 hafta arttırması tavsiye edilmektedir. Fakat spora yeni başlayanların dışında sporcuların fazla protein kullanmaları ve kas kütlelerinde herhangi bir artışa sebep olmamaktadır. Protein tozu ne işe yarar deyip duruyoruz ancak ne zaman kullanılmalı dememekteyiz. Protein çeşidine ve amacınıza göre kullanım zamanı değişiyor. Fakat sabah kalkınca vücut gece boyunca aç kaldığı için proteine ihtiyaç duymaktadır. Sabahları yumurta, peynir ve ya whey + kazein karışımını  gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*