Psikoterapi Uzmanlığı Nedir?

psikoterapi uzmanı, psikoterapi uygulayan doktor, psikoterapi seansı

Psikolojik danışmanlık bugünlerde herkesin ihtiyaç duymaya başladığı bir sağlıksal hizmettir. Günlük hayatın stresi, aşılamayan problemler, anksiyeteye bağlı gelişen gerginlik ve tedirginlik hali gibi kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluklar, kleptomani, depresyon, manik depresiflik ve benzeri rahatsızlıkların aşılması için başvurulması gereken kurum ve kuruluşlarda bu alanda hizmet veren kişilere psikoterapist denir. Kişilerin yaşadığı sıkıntıları atlatabilmeleri destek almaları ile mümkün olabilecektir ve bu nedenle de psikoterapi uzmanlığı alanında uzmanlaşmış olan terapistlerle çalışmaları gerekmektedir.

Sosyal İlişkilerde Yaşanan Problemler

Psikoterapistler kişilere yapmaları gerekenleri söyleyen ve onlara bu yapılacakların listesini veren kişiler değildir. Psikoterapist alanı olan psikoterapi uzmanlığı sayesinde kişilere kendi problemleriyle baş edebilmeleri için ve doğru yolu keşfedebilmeleri için sağlık desteği sağlayan uzmanlardır. Kişilerin kendilerini, bilinçaltında barındırdıkları benliklerini ve kendilerinden gizledikleri problemlerini keşfetmelerini sağlayan psikoterapist; hastanın kabullenme evresini hızlandırır.psikoterapi uzmanı, psikoterapi uygulayan doktor, psikoterapi seansı

Ardından da tedavi sürecini başlatır. Kendisiyle alakalı olan problemlerin farkına varan hastanın iyileşme süreci hızlanır ve sosyal hayatı da iyileşme süreciyle paralel olarak iyileşir. Hastanın kendisine olan güveni artar ve benlik duygusu eskisinden de iyi hale gelir. Toplum içerisinde gizlenme ihtiyacı hissetmeden, yaşamına kaliteli bir şekilde devam edebilen hasta; hem kendi günlük hayatına hem de yakınlarının günlük hayatına olumlu enerji yaymaya başlar.

Psikolojik sıkıntılarla yüz yüze olarak hayatını devam ettirmeye çalışan kişiler, sosyal hayatlarında kendilerini gizleme ihtiyacı hissedebilirler. Farklı ruhsal bozukluklarını arkadaş ilişkilerine yansıtabilirler ve bunun sonucunda da toplumdan dışlanarak olumsuz bir izlenim kazanabilirler. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kişilerin psikoterapi uzmanlığı çatısı altında eğitimini almış kişiler tarafından tedavi edilmesi ve topluma sağlıklı birer birey olarak kazandırılması gerekmektedir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*