Saç Derisi Bakımı Nasıl Yapılır?

saç derisi bakımı, saç derisi bakımı yapma, saç derisi sağlığı

Sağlıklı saç derisi ile hacimli, güçlü ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Çünkü saçınız, saç derisinde bulunan gözeneklerden tüm gücünü alır.

Doğal dengesini korumak ve saçların kırılmasını engellemek için saç derisi, sebum maddesi salgılar. Stres, saç, türü, uygun olmayan kozmetik ürün kullanımı, yetersiz temizlik gibi nedenlere bağlı olarak saç derisi sebumu ihtiyaçtan fazla salgılar. Saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına, bu durumun sonucunda ortaya çıkan fazla yağ neden olur. Gözenekler nefes alamadığında ise; kaşıntı, saç dökülmesi, kepek ve kızarıklık gibi problemlere zemin hazırlar.saç derisi bakımı, saç derisi bakımı yapma, saç derisi sağlığı

Saç tipinize uygun şampuan kullanarak saç derinizin sağlığını korumaya özen gösterin. Ancak deneyerek saçınızın ihtiyaçlarını karşılayacak şampuanı bulabilirsiniz. Şampuanların en küçük boyunu alarak, doğru şampuanı bulana dek deneyebilirsiniz. Saçınıza uygun değilse minimum ödemeyle zarar etmemiş olursunuz.

Saçların temel adımları; saç ve saç derisi temizliğidir. Gün aşırı saçlarınızı yıkamaya bilhassa yağlandığını hissettiğinizde uygun şampuanla yıkamaya özen gösterin. Seçtiğiniz şampuanın yanı sıra saçınızı yıkayacağınız suyun sıcaklığı da önemlidir. Saç derinizin zarar görmemesi ve saçlarınızın yıpranmaması için saçınızı yıkayacağınız en ideal su ılık sudur.

Şampuanları saçlarınızı yıkamanın ardından saç kremi kullanmayı da tercih ediyorsanız; tamamen saçınızın kremden arındığına emin olmalısınız. Temizleme işleminin tümü bittikten sonra en az 5 dakika kadar saçlarınızı durulayın.

Saç Derisi Bakımı İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel kaynaklardan; saç derinizin nefes alması, ferahlaması ve kan akışını hızlandırarak saçlarınızın güçlenmesini sağlaması için faydalanabilirsiniz.saç derisi bakımı

Naneli Bakım: Naneli bakım kürünü, saç derisindeki kozmetik ürünlerden arındırıp, nefes almasını sağlamak için haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Malzemeler: 1 litre sıcak su ve 2 yemek kaşığı kuru ya da taze nane

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Sıcak su ve naneyi kapaklı bir kabın içerisine koyun. Demlenmesi için, kapağı kapatıp 15 dakika kadar bekleyin. Karışımı, bu serinin sonunda süzün. Saç diplerinize, elde ettiğiniz karışımı yedirerek sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Biberiyeli Bakım: İçerdiği maddeler sayesinde biberiye; kan akışını uygulandığı bölgede hızlandırır, böylece de daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar. 2 haftada 1 kere biberiyeli bakım kürünü uygulayabilirsiniz.

Malzemeler: 1 yemek kaşığı biberiye yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Biberiye ve zeytinyağını cam bir kasede karıştırın. Saç diplerine fırça yardımı ile yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı, saç türünüze uygun şampuanla yıkayın. Daha sonra da bol suyla durulayın.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*