Saç Dipleri Neden Ağrı Yapıyor?

saç dibi ağrısı, saç dipleri neden ağrı yapar, saç dipleri ağrı nedeni

Saçımız yüzümüz ile beraber açık olarak her şeye maruz kalan en önemli unsurlardandır. Ancak saç diplerinin ağrıma sorununu yaşayanlar sadece saçık bayanlar olmamaktadır. Peki, saç dipleri neden ağrıyor? Bunun birçok nedeni olur. Şimdi bu nedenleri birlikte belirtelim.saç dibi ağrısı, saç dipleri neden ağrı yapar, saç dipleri ağrı nedeni

  • Egzama açık tabiri ile deri iltihabına denmektedir. Saçlı deride oluştuğu zaman saç egzaması adı veriliyor. Bu egzama türü de diğer türler ile aynı özellikleri göstermektedir. İlk belirtileri kepek ve saç dökülmeleri, kabuklanma, saçlarda yağlanma, saç derisinin ağrıması pullanması gibi belirtilir. Saç egzaması tedavi edilmediğinde yayılmalar olur. Vücudun diğer bölgelerine doğru yol alırken saç derisinde kalınlaşma ve sertleşme meydana gelmektedir. Deride yaralar oluşabilir. Saç egzaması saç derisinin ağrımasının pek nadir görülen sebeplerindendir ama en çok ağrıya sebep olan durumdur.
  • Saç Bakım Ürünleri Saç diplerinin ağrımasının en sık karşılaşılan nedenlerinden bir tanesi yanlış şampuan ile saç kremi tercihleri olmaktadır. Yanlış ve ucuz şampuanlar saç diplerinde kepeklenme yaşanır. Bununla kalmayıp saç tellerini zayıflatmaktadır. Zayıflayan saç telleri birbirine yapışmaya başladığında saç kremi ihtiyacı duyulur. Saç kremi kullandığınız zaman saçlarınız açılır ve yumuşar ama kepeklenen saç derinizin hava almasını sağlanır. Hava alamayan saç derisi ağrı yapacaktır. En küçük tarama işleminde bile büyük sıkıntılar oluşur.
  • Stres ile üzüntü vücutta birçok hastalığa neden olduğu gibi saç diplerinde de ağrıya neden olmaktadır. Strese giren kişi yaşadığı üzüntünün acısını atmaya çalışırken vücudun her yerinde kasılmalar meydana gelmektedir. Bu kasılmalara saç derisi de dahil olur. Kişi bunu pek fark edememektedir. O an hiç bir şey anlamaz ama sıkıntısı sona erdiğinde kendisine kalan saç derisinde ağrı uzun süre kalacaktır. Stres ve sıkıntı saçların dökülmesine ve rengini kaybetmesine de neden oluyor.
  • Saç Nezlesi Doktorlar saç diplerinin ağrıma nedenlerinden sık karşılaşılanın saç nezlesi olduğunu söylemektedirler. Saç nezlesi saçların banyodan sonra iyi kurutulmamasından kaynaklanır. Hasta olan saç derisi görevini iyi yapamaz ve ağrımaya başlayacaktır. Saç nezlesinin belirtileri saçların iğne gibi batması, baş ağrısı ile saç dökülmesi olur. Saç nezlesi genellikle kadınlarda görülmektedir. Saçların uzun ve sık olması iyi kurumamasına ve saç nezlesine yol açıyor.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*