Sağlıklı Yaşam Sırları!

sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler, sağlıklı yaşamın gerekleri, sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler

Koşmak, yürümek ve spor yapmak her vücut için gerekli ayrıntıları ifade eder. Sabahları erken saatlerde yapacağınız yarım saatlik yürüyüşleri ile gün boyu zinde kalmanızı sağlayacaktır. Hafta içleri iki ya da üç gün giden gideceğiniz sportif faaliyetler içinizdeki enerjiyi çıkararak yağların yakılmasına ve zıpkın gibi olmanıza yardımcı olur. Fakat diyetler yeme, iç me alışkanlıklarını değiştirdiğinden her vücut her diyeti kaldıramıyor. Organlarımızı ihtiyacı olmayan vitamin ile mineral sonuçlarını bularak eğer depolama alanlarımızda fazlalık iseler bunları ön plana çıkararak diyet listemizi hazırlayabiliriz. Bunlar karbonhidrat diyeti, protein diyeti, meyve ya da sebze ağırlıklı diyetler tercih edilebilir.sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler, sağlıklı yaşamın gerekleri, sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler

Karbonhidrat Diyetinin Önemi

Yiyeceklerin içinde dikkat ederseniz karbonhidrat şu kadar diye ölçü yazılıyor. Bu değerler ölçü alınarak başlatacağınız diyetinizde günlük almanız gereken karbonhidrat değerini bilerek uygulamaya koyunuz. Ortalama olarak 300 ve ya 400 kalori alması gereken kişiler eğer sporcu iseler bu kalori miktarını tam olarak almalılar. Ve yahut spor yapmıyor evde oturuyorsanız bu miktarın daha düşük oranını almanız uygun olur. Sporcular daha çok efor sarf ettikleri için kendileriniz ayakta tutacak karbonhidrata ihtiyaçları olmaktadır. Onları zaten bunu eriterek kas yapabilme imkanına sahiptirler Buğday içeriğine sahi olan ürünlerde çok bulunan karbonhidrat oranını tahmin edebilmek için ürünün değerini bilmeniz gerekir. Her gün aynı miktarda alacağınız karbonhidrat ile yanında almanız gereken proteinleri de unutmayınız. Yoksa bu seferde diğer değerleriniz düşer.

Sporcular Nasıl Beslenirler?

Sporcu olmak demek yediği bütün gıdalara dikkat etmesi anlamına geliyor. Genellikle de yağların kas haline dönüştüğünü ve daha sonra enerjinin temel nitelikleri ile açığa çıkabildiği sporlarda vücut geliştirme olarak hareket edilir. Yumurta, tonbalığı, tavuk, yulaf, pirinç pilavı, yiyerek kilo almadan kas ve sindirim sisteminin hızlı çalışması ile orantılı olan beslenme listelerine sahipler. Aslında alınan gıdalar son derece sağlıklı ve spor yaparken harcanılan enerjiyi tekrar kazanabilmek adına güzel besinlerdir. Karbonhidrat ile protein ağırlıklı beslenmeyi seçen sporcular için normal kişilerden daha fazla yemek yiyerek dinç kalır. Yalnız bu yiyecekler denetmenler aracılığı ile yapılırsa daha sağlıklı olacaktır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*