Selülit Oluşumuna Etkileyen Faktörler

Selülit Oluşumuna Etki Eden Diğer Faktörüler Nelerdir

 

Eğer selülit oluşumunu destekleyen faktörleri iyice tanırsak, beraberinde almamız gereken önlemleri de öğrenmiş oluruz. Selüliti oluşturan etkenleri aşağıda maddeler halinde inceleyelim.

Hormon alımı,
Sigara, alkol,
Diüretik ilaçlar,
Bağırsak tembelliği,
Yanlış beslenme ve hareketsizlik,
Troit hormonu düzeyinin bozulması,
Şeker hastalarında mikro dolaşımın bozulması.
Basendeki kas yapısı ve bel kemiği duruş şekli,
Sıkı korseler, dolaşım yetersizliği,
Östrojenin normalden çok salgılanması,
Yüksek topuklu ayakkabılar, yanlış yürüme,
Kanbur oturma neticesinde iç organlar sıkışır ve zararlı atıklar dokularda toplanır. Bunun sonucunda ise lenf ve toplardamarlardaki kan akışı olumsuz yönde etkilenir.
Sıvı toplanmasına ve yağ oluşumuna zemin hazırlayan özel bir hastalık söz konusu değilse, selüliti kontrol altına almak çok kolaydır. Ama burada dikkat etmemiz gereken önemli bir noktaya temas etmeden geçemeyeceğim. Biz hanımların, zaten bozulmaya her an müsait bir yapısı var. Bu nedenle kendimizi kontrol ederek, tedaviyi devamlı ve belli bir düzen içinde sürdürmemiz gerekir ki, onca gayret boşa çıkmasın. O halde selülite karşı ilkemiz; “kontrol, doğru beslenme, düzenli hareket ve masaj” olmalıdır

Selülitin Çeşitleri

Yoğun selülit, daha çok spor yapan atlet yapılı kişilerde bulunur. Ciltte sert düğümcükler şeklinde görülür ve üzerine bastırıldığında acı verir, Selülitte ağrının şiddeti; sinir lifleri üzerine yapmış olduğu basıncın derecesiyle orantılıdır.

Yumuşak selülit ise genelde kilo kaybından sonra görülür. Yumuşak yapıda dalgalı karakter sergiler. Tedavisi zordur. Bastırıldığında acı vermez.

Ödemli selülit, dolaşım sistemindeki aksaklıklar ile birlikte görülür. Bastırılan bölgede çok acı hissedilir. “Selülitle nasıl başa çıkabiliriz?” sorusu, aklına gelmiş olabilir. Bu selülitle başa çıkma ve selüliti engelleme konusundaki tavsiyelerimiz sonraki konularımızda mevcuttur..

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*