SEO’da Site İçi Link İnşası Nasıl Yapılır?

site için link inşaası yapma, link inşası nasıl yapılır, link inşa etme

Siteye eklenen içerikler arasında link vererek bağlantı kurulması gerekmektedir. Yapılan bu işlemin belirli bir düzene göre yapılmasıyla ortaya çıkan yapıya link inşası denir. Site içinde benzer ve alakalı içerikler arasında yapılan link inşası yapılması kullanıcıların ve arama motoru robotlarının bu bağlantıları takip ederek siteyi daha iyi gezmesini sağlar. Arama motoru robotlarının siteyi daha iyi gezmesi arama sonuçlarında siteni daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olmaktadır. Site içi link inşası yapılırken bağlantılar birkaç farklı şekilde verilebilir.site için link inşaası yapma, link inşası nasıl yapılır, link inşa etme

Bunlardan birincisi metin içinde geçen anahtar kelime üzerinden o anahtar kelimeyle ilgili başka bir metnin bulunduğu sayfaya link verilmesidir. Örneğin; “SEO çalışması nedir?” konulu bir metinin içindeki “SEO” kelimesinden başka bir sayfa yer alan “SEO’da dikkat edilmesi gerekenler” konulu metne link verilmesi doğru bir kullanımdır.

İkinci kullanım şekli ise bir metnin en sonunda “…………… isimli metnimizde ilginizi çekebilir” yazılıp ilgili konunun ismi üzerinden link verilebilir. Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak şöyle yapılmalıdır. “SEO çalışması nedir?” konulu makalenin sonuna “ SEO’da dikkat edilmesi gerekenler” metnimiz de işinize yarayabilir yazılıp “SEO’da dikkat edilmesi gerekenler” kelime grubundan link verilmek istenen sayfaya link verilir.

Site içi link inşası yaparken bir sayfadan diğerine link verilmiş ise link verilen sayfadan geriye doğru link çıkışı yapılmamalıdır. Örneğin; “SEO çalışması nedir?” metninden “SEO’da dikkat edilmesi gerekenler” metnine link verildiyse “SEO’da dikkat edilmesi gerekenler” metninden herhangi bir şekilde “SEO çalışması nedir?” metnine link verilmemelidir. Bunun yerine “SEO’da dikkat edilmesi gerekenler” metninden üçüncü bir metne link verilecek hem ziyaretçilerin hem de arama motoru robotlarının sitenin daha fazla sayfasını gezmesi sağlanmalıdır.

Site içi link inşası yapılırken sadece metinler üzerinden değil aynı zamanda resimler/fotoğraflar üzerinden de link verilmelidir. Böylece site içi link inşasında iki farklı link çeşidi kullanılmış ve daha güçlü bir link inşası elde edilmiş olur.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*