Sivilcenin Nedenleri

Ergenlik, sivilcelerin en çok yaşandığı dönemdir. Sivilceler, ergenlikte hormonların fazla ve düzensiz salgılanması sebebi ile oluşur. Bir erkeklik hormonu olan androgen, bu dönemde kızlarda da salgılanmaya başlar. Androgen hormonu, vücuttaki yağ bezeleri ile etkileşime geçerek ciltte sivilce çeşitlerinin oluşmasına sebep olur. Bu dönemde bu hormonun fazla salgılanması ise, özellikle yüze vuran sivilcelerin, hoş olmayan görünümlere yol açmasına sebep olur.

Cilt çeşitlerinden olan yağlı ciltlerde daha fazla sivilcelenme görülür. Ergenlik sivilceleri için çeşitli önlemler alınmalıdır. Yapılması gereken en önemli davranış, yüzün bol su ile sürekli yıkanmasıdır. Böylece mikrobik durumlarla karşılaşılması ihtimali en aza indirgenmiş olur. Ergenlik sivilceleri kızlarda genellikle 14-17 yaşlarında görülürken, erkeklerde artış 16-19 yaşları arasındadır. Bu dönemlerde, üreme organlarının da hızla büyümesi, üreme hormonlarında artış görülmesine neden olur. Hormonlar hareketlendikçe, yağ bezeleri ile etkileşime geçerler ve kızlarda daha çok yüz bölgesinde, erkeklerde ise boyun, omuz sırt ve yüz bölgelerinde hızlı şekilde ortaya çıkarlar. Androgen hormonunun erkeklik hormonu olması sebebi ile ergenlik sivilceleri kızlarda bir dönemden sonra hızla azalma gösterirken, erkeklerde daha fazla zaman diliminde ciltte kalırlar.

Ergenlik sivilceleri asla patlatılmamalıdır. Bu dönemde çıkan sivilceler, hormonların hassasiyeti sebebi ile çok çabuk artış gösterirler. Ergenlik döneminde psikolojik açıdan görünüşlerine önem veren gençler, onlardan sıkarak kurtulabileceği düşüncelerine sahip olabilmektedirler. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Sivilcelerden en çabuk kurtulma yolu, cildin her daim temiz tutulmasıdır.

Sivilce İç Hastalığı Kaynaklı mıdır?

Birçoğumuzun çeşitli hastalıklar geçirirken bazı bölgelerinde sivilceler çıkmıştır. Bu çıkan sivilcelerin iç hastalıklara bağlı olduğunu zaman zaman düşünürüz ve hatta bu sebeple doktora başvururuz. Ancak sivilcelerin iç hastalıklardan kaynaklı olduğuna dair bugüne ortaya bir kanıt sunulmamıştır. Doktorların eksik ya da yanlış bilgilendirme yaptığı da zaman zaman düşünülmektedir. Fakat bu sergilenen yanlış bir tavırdır. Çünkü sivilceler iç hastalığı kaynaklı değildir.

İç hastalıklar kimi zaman stres yapılmasına sebep olur ve bu stres sebebi ile saç dökülmeleri, ciltte çeşitli bölgelerde sivilcelenmeye yol açar. İnsanlar da sivilcelerin iç hastalık kaynaklı olduğunu düşünerek tedirgin olurlar. Ancak iç hastalıkların sivilceye yol açmadığı, uzman doktorlar tarafından belirtilmektedir. Bu sayede bilinçlenen kesim, bu tedirginliği yaşamamaktadır. Bazı iç hastalıkların yan etkisi olarak üreme hormonlarında hareketlilik gözlemlenir. Bu sebeple de sivilce oluşumu gözlenebilir. Ancak direkt olarak sivilceye yol açan bir iç hastalık söz konusu değildir.

Sivilce iç hastalığı kaynaklı olmadığı için, sivilcelerin çıkmasında farklı sebepler aranmalı ve ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Eğer kişisel uygulanan yöntemler ile çözüm yolu bulunamıyorsa, dermatologlara başvurulması gerekebilir. Akne tedavisi, günümüzde kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sebeple endişe etmeye gerek yoktur. Bazı sivilceler uzun süreli vücutta kalır. Bu durum da insanların tedirgin olmasına sebebiyet verir. İç hastalığa bağlı olduğu düşünülebilir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, sivilcelerin iç hastalık kaynaklı olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*