Sol Kolda Uyuşma ve Tedavi

Sol Kolda Uyuşma ve Tedavi

Sol kolda uyuşma genellikde 2 sebepten meydana gelir; Koldaki sinirlere baskı oluşmasından veya Zayıf kan dolaşımından. Bazen keskin ağrı ile beraber karıncalanma ve yanma hissedilebilir. Sol kolda uyuşma aniden ortaya çıkabilir veya kademeli bir şekilde gelişebilir. Genelde kol uyuşması hayatı tehdit eden bir durum olmamakla birlikte sol koldaki sürekli uyuşma veya sol kolda ağrı kalp krizi belirtisi olabilir. Dolayısıyla solda sürekli ağrı veya uğraşma varsa tıbbi yardım alınması gerekir. Lütfen göz ardı etmeyiniz.

Sol Kolda Uyuşma Nedenleri
Sinir Sıkışması ve Siniri Hasarı: Merkezi sinir sisteminden sol koa doğru giden sinirlerde sıkışma veya hasar sol kolda uyuşma yaratan yaygın sebeplerden biridir. Sinir hasarının bir çok sebebi olmakla birlikte ana sebep genelde şeker hastalığı olanlarda görülen diyabetik nöropati’dir. Bunun dışında gece kol üstünde uyumakta kola baskı yaratan bir durumdur. Ve sinir hasarı veya sinir sıkışmasına sebep olabilmektedir.

Dolaşım Bozuklukları: Dolaşım bozukluğu iyi olmadığında vücudun uç noktalarına yeterli miktarda kan gitmez. Bu gibi durumlarda genelde el ve kollarda uyuşukluk ve karıncalanma meydana gelebilir. Kan dolaşımın yönü nedeniye genelde sola kol daha çok etkilenir. Dolaşım bozukluklarında bir çok unsur rol alabilir.

Bunlar;

Sigara kullanmak: Sigarayı bırakmalısınız. Sigara birçok hastalıkta önemli rol oynar. Bir çok hastalık kilit nokta sigaradır. Sigarada bulunan bir çok zararlı madde bir çok hastalığa davetiye çıkartıyor. Ya sigara ya sağlık yaşam arasında seçim yapın. Sigarı tercih ediyorsanız; Akciğer, Kalp, kan dolaşımı, vb. bunlardan vaz geçiyorsunuz demektir. Sigarayı tercih ediyorsanız; astım, nefes darlığı, kalp krizi, çabuk yorulma, sabah kalkarken yorgunluk, vb. bunları seçmiş oluyorsunuz. Ona göre seçiminizi yapın.

Alkol Kullanımı: Alkolü bırakmalısınız. Alkolde sigara gibidir. Hiç bir faydası olmadığı gibi aksine zararı vardır. Bilinç kaybı yaşatır. Siz dertlerden kurtulduğunuzu sanarsınız. Ancak öyle birşey yoktur. Daha çok problemle karşılaşırsınız. Alkolü tercih ediyorsanız, kara ciğerinizden vazgeçiyorsunuz demektir. Ayrıca alkolda aynı sigara gibi birçok hastalıkta kilit rol oynar.

Hareketsiz hayat tarzı: Düzenli yürüyüş olmazsa olmazınız olsun. Ne kadar düzenli spor yaparsanız vücudunuz o kadar iyi çalışır. Düzenli spor ve düzenli egzersiz yapınız. Üşengeçlik yapmayın. Kalkın ve spor yapın. Ne kadar istikrarlı spor yaparsanız o kadar dinç olursunuz. Yaşıtlarınızdan daha dinç olursunuz. Yorulmazsınız, sağlık problemleriniz olmaz, Kilonuzu kontrol altına almış olursunuz.

Yüksek kolesterol, ve Yağ oranı yüksek beslenme: Yağ dan uzak durun. Sağlıklı yaşam için beslenmeye dikkat edin. Yağ, tuz, şeker en büyük düşmanınız olsun. Azaltabildiğiniz kadar azaltın. Eğer ki yağ, şeker ve tuzu bol miktarda tercih ediyorsanız sağlığınızı kontrol altında tutamazsınız. Bunları tüketince beyniniz mutluluk hormono üretir. Siz mutlu olduğunuzu sanarsınız. Beyninizi ve vücudunuzu daha az miktara alıştırırsanız beyniniz o miktarda da aynı hormonu salgılar. Yani az miktara alıştırdığınız zaman bişey değişmez. Ortalama 1-2 ay süre bunları azalttığınız beyniniz ve vücudunuz alışmış olacaktır.

Damar Sertliği
Göğüs ağrısının sebebi genelde damar sertliği’dir. Kalp krizi durumlarında kalbinize giden damarlarda bir sertlik oluşur. Göğüste ağrı ve eşliğinde sol kolda uyuşma, kalp krizinde en belirgin belirtilerden biridir. Düşük kolesterol diyeti ile ve uygun bir tedaviyle damar sertliği iyileştirilebilir. Anjina gibi başka bir kalp rahatsızlıkları da sol kol uyuşmasına neden olabilmektedir.

Vitamin Eksikliği: Dikkatsiz veya yetersiz beslenme vitamin eksikliği vücudun çeşitli bölgelerinde hissizliğe ve karıncalanmaya neden olabilir.

Sol Kolda Uyuşma Tedavisi
Tedavi, uyuşma sebebine göre değişkenlik gösterir. Biz size evde ve kendinizin uygulanabileceği tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Egzerlik Yapın: El ve kollarınızla egzersiz yapın. Sağa sola çevirin, germe hareketleri yapın. sinir sıkışması varsa sınırma azalır. dolaşım normale döner.

Sıcak Kompres Yapın: Uyuşma, ağrı ve şişlik ile beraber ortaya çıkıyorsa kompres rahatlamanızı sağlayacaktır.

Balık Tüketin: Balık veya balık yağı hapları tüketin. Kollarınızdaki uyuşma sorununu böylece tedavi edebilirsiniz. Balığın içerisinde olan omega 3 yağ asitleri kolesterolü azaltıp kan dolaşımında iyileşme sağlamaktadır. Böylece sol kolda uyuşma düzelebilir.

Vitamin Desteği Uygulayın: Uyuşma sorununda beslenme eksiği varsa kalsiyum ve B12 takviyesi vitaminler arasında zengindir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*