Stres ve Kaygıyı Azaltan Besinler

stresi azaltan besinler, kaygıyı azaltan besinler, hangi besinler kaygı azaltır

Gün içerisinde birçok olumsuz faktörler stres ve kaygıyı artırabilmektedir. Bu olumsuz faktörlere örnek olarak; iş yoğunluğu, telaşlı bir yaşam, sıkışık trafikte geçen zamanlar gibi durumlar sıralanabilir. Yaşanılan bu durumlar vücudumuzda stres ve kaygılara neden olacaktır. Peki stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olacak, gün içerisinde ihtiyacımız olan enerjiyi hangi besinler ile alabiliriz?stresi azaltan besinler, kaygıyı azaltan besinler, hangi besinler kaygı azaltır

  1. Kabak Çekirdeği

Stres anında vücutta bulunan kortizol seviyesi yükselmektedir. Kabak çekirdeği ise yükselen bu seviyenin normal düzeye gelmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kabak çekirdeği başlıca magnezyum kaynaklarından biridir. Stresle ve kaygıyla geçen günlerde 1 avuç kadar kabak çekirdeği tüketmeniz faydalı olabilecektir.

  1. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi serotonin hormonunu artıran gıdalardan biridir. Serotonin seviyesinin yükselmesi ile doğal olarak stres ve kaygı seviyesi düşecektir. Yulaf ezmesini özellikle kahvaltılarınızda çeşitli meyveler ile daha lezzetli hale getirerek tüketebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak süt ya da yoğurtla tüketilebilmektedir.

  1. Yeşil Çay

Yeşil çay doğal bir rahatlatıcıdır. İçerisinde yer alan aminoasitler sayesinde duygu durum bozuklukları minimum seviyeye çekilebilmektedir. L-Theanine adlı bir aminoasit içeren bu çay stresi azaltır, dopamin ve serotonin hormonlarının salınımını artırır. Ayrıca beyinde stres ve kaygılar ile bağlantılı kimyasalların seviyesini düşürür. Böylelikle gün içerisinde yaşanan stres ve kaygı olabildiğince az hissedilecektir. Buna ek olarak kalp ya da tansiyon rahatsızlığınız varsa gün içerisinde 1-2 fincan yeşil çay tüketmeniz oldukça doğru olacaktır.

  1. Bitter Çikolata

Bitter çikolata vücuttaki serotonin ve endorfin gibi hormonların üretimini artıran oldukça harika bir yiyecektir. Ancak çikolatanın bitter olması önemlidir. Stresli ve kaygı günlerinizde daha rahat hissetmek için kahvenin yanında ya da sade olarak bitter çikolata tüketebilirsiniz. Çikolatanın kakao oranının en az %70 olması tavsiye edilmektedir.

  1. Yumurta

Kahvaltı, günün en önemli öğünü olarak bilinmektedir. Güne başlarken yumurta ile başlamak sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Böylelikle gün içerisinde yaşanması muhtemel stres ve kaygılar da minimum seviyede olacaktır. İçerisinde yer alan D vitamini, çinko ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler sayesinde strese karşı savaş açılabilir.

İlk Yorum Yapan Ol

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


*